Champions League: Γλίτωσε από μεγάλο κάζο η Ρεάλ! "Εξάσφαιρη" Ντόρτμουντ με Παπασταθόπουλο

Στα τελευταία λεπτά κατάφεραν οι Μαδριλένοι να φτάσουν στην ανατροπή και να επικρατήσουν στο Μπερναμπέου της Σπόρτινγκ με 2-1. Σαρρωτική η Ντόρτμουντ μέσα στην έδρα της Λέγκια Βαρσοβίας, με τον Παπασταθόπουλο να σκοράρει (6-0)....

5ος Όμιλος
Στην κορυφή του πέμπτου ομίλου με το... καλημέρα ανέβηκε η Μονακό που έφυγε με νίκη από την Αγγλία μετά από το 2-1 στην έδτα της Τότεναμ. Στο άλλο παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με δύο γκολ
σε τρία λεπτά και πήρε το βαθμό στο Λεβερκούζεν. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χρειάστηκε να δει τους παίκτες της Λεβερκούζεν να πανηγυρίζουν δύο γκολ, και να "απαντήσει" με δύο γρήγορα τέρματα για να φύγει από την Γερμανία με την ισοπαλία (2-2)
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς:
Τότεναμ – Μονακό 1-2
(45’ Αλντερβάιρελντ – 15’ Σίλβα, 31’ Λεμάρ)
Λεβερκούζεν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-2
(9’ Μεμχέντι, 15’ Τσαλχάνογλου – 36’ Τζαγκόεφ, 38’ Ερεμένκο 38’)
Η βαθμολογία στον 5ο όμιλο
Μονακό 3 (2-1)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1 (2-2)
Λεβερκούζεν 1 (2-2)
Τότεναμ 0 (1-2)
6ος Όμιλος
Η Σπόρτινγκ έφτασε μια ανάσα από το όνειρο του διπλού στο «Μπερναμπέου», όμως ένα καταπληκτικό φάουλ του Κριστιάνο στο 89΄ και η κεφαλιά του Μοράτα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 2-1. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ντόρτμουντ πέρασε... αέρα από την έδρα της Λέγκια Βαρσοβίας (6-0) με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να είμαι μεταξύ των σκόρερ.
Ρεάλ – Σπόρτινγκ 2-1
(89’ Ρονάλντο, 95’ Μοράτα - 48’ Μπρούνο Σέζαρ)

Λέγκια Βαρσοβίας – Ντόρτμουντ 0-6
(7’ Γκέτσε, 15’ Παπασταθόπουλος, 17’ Μπάρτρα, 52’ Γκερέιρο, 76’ Κάστρο, 87’ Ομπαμεγιάνγκ)
Η βαθμολογία στον 6ο όμιλο:
Ντόρτμουντ 3
Ρεάλ 3
Σπόρτινγκ 0
Λέγκια 0
7ος Όμιλος
Ονειρικό ντεμπούτο στο Champions League για τη Λέστερ, που πέρασε με 3-0 από την έδρατης Κλαμπ Μπριζ. Έβγαλε τα… μάτια της η Πόρτο καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κοπεγχάγη εντός έδρας, παίζοντας σχεδόν για μισή ώρα με παίκτη παραπάνω.
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς
Κλαμπ Μπριζ-Λέστερ 0-3
(5’ Ολμπράιτον, 29’, 61’ πέν. Μαχρέζ)
Πόρτο-Κοπεγχάγη 1-1
(13’ Οτάβιο / 52’ Κορνέλιους)

Η βαθμολογία στον 7ο όμιλο1. Λέστερ 3 (3-0)
2. Κοπεγχάγη 1 (1-1)
3. Πόρτο 1 (1-1)
4. Κλαμπ Μπριζ 0 (0-3)
8ος Όμιλος
Γιουβέντους και Σεβίλλη έμειναν στο 0-0 στο Τορίνο, με τους κατόχους του Europa League να παίρνουν το βαθμό με στυλ... ιταλικό και αμυντικό. Άνετη νίκη 3-0 για τη Λιόν επί της Ντινάμο Κιέβου στο άλλο ματς του 8ου ομίλου.
Γιουβέντους-Σεβίλλη 0-0
Λιόν-Ντιναμό Ζάγκρεμπ3-0
(13’ Τολισό, 49’ Φερί, 57’ Κορνέ)
Η βαθμολογία στον 8ο όμιλο1. Λιόν 3 (3-0)
2. Γιουβέντους 1 (0-0)
3. Σεβίλλη 1 (0-0)
4. Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0 (0-3)
30ς Όμιλος
Έβρεξε.. γκολ στο Μάντσεστερ. Έστω και με μια ημέρα καθυστέρηση, η Σίτι μπήκε με το δεξί στο Champions League, επικρατώντας της Γκλάντμπαχ με 4-0, με τον Αγουέρο να βρίσκει τρεις φορές τα αντίπαλα δίχτυα.
Μπαρτσελόνα-Σέλτικ 7-0
(3’, 27’, 59’ Μέσι, 50’ Νεϊμάρ, 57’ Ινιέστα, 75’, 88’ Σουάρες)
Μάντσεστερ Σίτι-Γκλάντμπαχ 4-0