Τα... κανόνια του Ναβαρόνε! (vid.)

Άλλη μία ποδοσφαιρική... πανδαισία μας χάρισε το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ, αφού στο "Emirates", η Άρσεναλ επικράτησε με 7-3 (!) της Νιούκαστλ! Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τρεις φορές το σκορ, αλλά στο τέλος... ξεφούσκωσαν και έδωσαν τη δυνατότητα στους "κανονιέρηδες" να φτάσουν στο... αστρονομικό αυτό σκορ, με τα τελευταία τρία γκολ να μπαίνουν μετά το 84ο λεπτό!Η Άρσεναλ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τίο Γουόλκοτ, όταν σε μια αντεπίθεση, ο νεαρός άγγλος πήρε τη μπάλα από τα αριστερά, μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε εξαιρετικά
τον Κρουλ για το 1-0.Η "απάντηση" ήρθε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Ντεμπά Μπα εκτέλεσε φάουλ έξω απ'την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Γουίλσιρ και κατέληκε στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Σέζνι.Στην επανάληψη ξεκίνησε το... έπος, με την αρχή να την κάνει ο Τσάμπερλεϊν στο 51' με σουτ στη δεξιά γωνία του Κρουλ. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μαρβό έκανε εύκολα το 2-2 μετά από παράλληλη μπαλιά του Ομπερτάν, για να έρθει ο Ποντόλσκι στο 64' να βάλει τους κανονιέρηδες ξανά μπροστά στο σκορ με κοντινή κεφαλιά!Η Νιούκαστλ έφτασε για τρίτη φορά στην ισοφάριση με τον Μπα να μετατρέπει σε γκολ την πολύ ωραία σέντρα του Μαρβό, με τον Γουόλκοτ τέσσερα λεπτά αργότερα να επαναφέρει και πάλι την... τάξη, πευχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα μετά από γύρισμα του Ποντόλσκι απ'τα δεξιά.Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν αποκλειστικά της Άρσεναλ, με τον Ζιρού, που μόλις είχε περάσει αλλαγή, να σκοράρει δύο γκολ στο δίλεπτο 85'-87' και να κάνει το 6-3 για την Άρσεναλ, ενώ ο Γουόλκοτ επισφράγισε την καταπληκτική του εμφάνιση με χατ-τρικ στο 92', διαμορφώνοντας το τελικό 7-3!Στη τελευταία φάση του αγώνα, ο Ζιρού κόντεψε να κάνει και αυτός το χατ-τρικ, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο δοκάρι.Αναλυτικά τα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικήςΣάντερλαντ-Τότεναμ 1-2 (Ο'Σέι 40'-Κουεγιάρ αυτ. 48', Λένον 51')Άστον Βίλα-Γουίγκαν 0-3 (Ραμί 3', Μπόις 52', Κονέ 56')Φούλαμ-Σουόνσι 1-2 (Ρουίζ 56'-Γκράχαμ 19', Ντε Γκούζμαν 52')Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Μπρομ 2-0 (ΜακΚόλι αυτ. 9')Νόριτς-Μάντσεστερ Σίτι 3-4 (Πίλκινγκτον 15', Μάρτιν 63', 75-Τζέκο 2', 4', 67', Αγκουέρο 50')Ρέντινγκ-Γουέστ Χαμ 1-0 (Πογκρέμπνιακ 5')Στόουκ-Σαουθάμπτον 3-3 (Τζόουνς 16', Άπσον 67', Ζερόμ 91'-Λάμπερτ 10', Ροτνρίγκεζ 24', Γουίλκινσον αυτ. 36')Άρσεναλ-Νιούκαστλ 7-3 (20’, 73’, 90+2’ Γουόλκοτ, 50’ Τσάμπερλεϊν, 64’ Ποντόλσκι, 84’, 87’ Ζιρού - 43’, 69’ Μπα, 59’ Μαρβό) Κυριακή 30/12/2012Έβερτον – Τσέλσι (15:30) ΚΠΡ – Λίβερπουλ (18:00) Δείτε τα γκολ του αγώνα: