Περίπατος της ΤΣΣΚΑ, 78-58 την Μπάμπεργκ στην Γερμανία

23:28 6/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε εύκολα με 78-58 της Μπάμπεργκ στην Γερμανία, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague και συνεχίζει να είναι πρώτη στον πέμπτο όμιλο.Τεόντοσιτς (16 π.), Μίτσοφ (17 π.) και Κρστιτς (16 π.) η... μαγική τριάδα για την ομάδα του Μεσίνα, με τους Γουίμς και Καούν να προσθέτουν
από 11 και 10 αντίστοιχα. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς, στα 13 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε, είχε τέσσερις πόντους (1/1 τριπ., 1/2 βολές), δύο ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.Για το συγκρότημα του Φλέμινγκ προσπάθησαν οι Φορντ (16 π.) και Γουόλς (13 π.).Με ηγέτη τον Κρστιτς, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει μία διαφορά πέντε πόντων (23-18), μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Στην δεύτερη περίοδο, ανέλαβαν δράση για τους φιλοξενούμενους οι Τεόντοσιτς και Μίτσοφ, με την ομάδα του Μεσίνα να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +11 (46-35).Στην τρίτη περίοδο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους ρώσους να διατηρούν εύκολα το προβάδισμα τους σε διψήφιο αριθμό. Η ΤΣΣΚΑ πήγε στην τελευταία περίοδο του αγώνα με +15 (62-47).Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Φλέμινγκ εκμεταλλεύτηκε το χαλάρωμα της ΤΣΣΚΑ και μείωσε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 32' (53-62).Ωστόσο, οι Κρστιτς και Μίτσοφ συνέχισαν την πολύ καλή τους εμφάνιση, με την ομάδα του στρατού να ανεβάζει εκ νέου την διαφορά της και να επικρατεί με το τελικό 78-58.Τα δεκάλεπτα: 18-23, 17-23, 12-16, 11-16.