Η ΑΕΚ προβάδισμα για τελικό 3-1 τον ΠΑΟ

23:29 2/4/2014 - Πηγή: Sport.gr
Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους τελικούς της Α1 γυναικών επκρατώντας με 3-1 του Παναθηναϊκού στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο δικέφαλος έκανε το 1-0 και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να λάβει μέρος στους τελικούς. Πολύ καλή ήταν η Γιόσοβιτς που πήρε 20 πόντους. Ο Παναθηναϊκός
πάλεψε για να σπάσει την έδρα της ΑΕΚ και το Σάββατο στις 19.00 θα υποδεχτεί την «Ενωση» με στόχο να ισοφαρίσει τη σειρά των ημιτελικών. Ο αγώνας έγινε στο κατάμεστο γυμναστήριο του Ιωνικού Ν.Φ. όπου δεν έλlειψαν οι εντάσεις στο 2ο σετ, ενώ από μία κίτρινη κάρτα χρεώθηκαν οι προπονητές των δύο ομάδων.Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και πήρε το προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Ωστόσο μετά από πόντο της Παπαφωτίου για το 12-10 υπέρ της ΑΕΚ, η Γιακουμή πάει στο σερβίς και με ένα σερί 4-0 της Ένωσης στέλνει την Ένωση στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, προηγούμενη με +6 (16-10). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (20-14, 24-18) και με επίθεση της Ιβάνοβα η γηπεδούχος έκανε το 1-0.Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 7-5, 8-6 μέχρι και 15-13 με τις Ιβάνοβα και Γιόσοβιτς να έχουν τον πρώτο λόγο στην επίθεση. Η Ένωση πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με +1 (16-15). Η Βασιλαντωνάκη ισοφάρισε (16-16) για να περάσουν οι «πράσινες» με +2 (17-19) μετά από λάθος των γηπεδούχων. Η Γιόσοβιτς ισοφάρισε σε 21-21, η Καββαθά πήγε στο σερβίς και με δύο δικούς της άσσους και επίθεση της Ιβάνοβα έκαναν το 24-21. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με την Γκούζου και την Καββαδία για να τελειώσει το σετ η Γιακούμη (25-23).Παρά το αρχικό 2-4 του Παναθηναϊκού η ΑΕΚ κατάφερε να γυρίσει το σκορ στο τρίτο σετ και να περάσει μπροστά με δύο (8-6). Ένα λάθος της Γιακουμή για το 8-7 φέρνει την Μερτέκη στο σερβίς με αποτέλεσμα να χάλασει την υποδοχή της ΑΕΚ (σερί 6-0 με 3 άσσους) και να βάλει την ομάδα της μπροστά με +4 (8-12). Η διαφορά πήγε μέχρι και το +8 (10-18), η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει χωρίς αποτέλεσμα και οι «πράσινες» μείωσαν σε 2-1 (19-25).Στο τέταρτο σετ και με το σερβις της Γιακουμή, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 5 πόντων, εκμεταλλευόμενη και τα λάθη στις επιθέση του Παναθηναϊκού. Οι πράσινες μείωσαν σε 20-17 με το μπλοκ της Μερτέκη στην Γιακουμή αλλά η κεντρική της ΑΕΚ πήρε το αίμα της πίσω για το 23-17 και το 24-18, ενώ η Καβαθά τελείωσε τον αγώνα.Tα σετ: 3-1 (25-18, 25-23, 19-25, 25-18)