Η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε 3-0 της Μλάντα Μπόλεσλαβ στην Κύπρο και πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League

Η ΑΕΚ Λάρνακας πήρε πολύ μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση της στα πλέι οφ του Europa League, καθώς επικράτησε την Πέμπτη (28/7) με 3-0 της τσέχικης Μλάντα Μπόλεσλαβ, στο πρώτο παιχνίδι της Γ' προκριματικής φάσης στην Κύπρο. Η ομάδα του Τον Κάανεν ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο 45άλεπτο, ωστόσο δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε ένα γκολ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ.Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 62'. Ο Φαν Ντάικ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ντε Κλερ, έκανε το 1-0 για την ομάδα του Κάανεν.Εντεκα λεπτά αργότερα, ο Ντε Κλερ βρήκε τον Γκονζάλο Γκαρσία, ο οποίος διπλασίασε το προβάδισμα της ΑΕΚ και στο 90' ο Ντε Κλερ έγινε από δημιουργός εκτελεστής και έγραψε το τελικό 3-0 για τους λαρνακείς.