Γκολ και θέαμα από την ΑΕΚ

Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Τριγλίας Ραφήνας στο ΟΑΚΑ, παρουσία 15.000 και πλέον οπαδών της. Σκόρερ για την Ενωση οι Κορδέρο, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς. Επιστροφή Ανάκογλου μετά από 1,5 μήνα, λόγω τραυματισμού. Με 4-2-3-1 παρέταξε ο Δέλλας την ΑΕΚ, με τον Ντακόλ να παίζει πίσω από
τον Μπρέσεβιτς, τον Πόποβιτς δεξιά και τον Γροντή αριστερά στην μεσοεπιθετική τριπλέτα. Οι Γεωργέας-Κορδέρο ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Αργυρίου, Σταθάκη, Ρόβα και Πεταυράκη στην άμυνα και τον Καραγκιολίδη στο τέρμα.Η Ενωση άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Κορδέρο. Ο Πόποβιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Μπρέσεβιτς έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, ο Φιλιππόπουλος απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Κορδέρο με κεφαλιά ψαράκι έγραψε το 1-0!Ακολούθησαν ακόμα 2 φάσεις με Ντακόλ και Πόποβιτς για την ΑΕΚ που δεν βρήκαν στόχο με την Ενωση να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 1-0 για την ανάπαυλα του ημιχρόνου...Η ομάδα του Δέλλα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στο 54' διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Γροντής θα συνδυαστεί με τον Ντακόλ και ο Βραζιλιάνος με πλασέ έκανε το 2-0.Η ΑΕΚ "καθάρισε" το ματς μια και καλή στο 56' με τον Μπρέσεβιτς. Μετά από κόρνερ, ο Σταθάκης θα πιάσει την πρώτη κεφαλιά με τον Μπρέσεβιτς να βάζει την προβολή, τον Φιλιππόπουλο να διώχνει σε πρώτο χρόνο αλλά στην επαναφορά και πάλι ο Κροάτης με πλασέ γράφει το 3-0.Η Τριγλία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ στο 62' με τον Μάντζη να διανύει το μισό γήπεδο, να φτάνει μόνος μπροστά από τον Καραγκιολίδη, αλλά να πλασάρει άουτ.Στο 73ο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι ο Ανάκογλου στη θέση του Μπρέσεβιτς και καταχειροκροτήθηκε, επιστρέφοντας στην δράση μετά από 1,5 μήνα, λόγω τραυματισμού.Ο Γροντής και ο Ντακόλ στη συνέχεια έχασαν ευκαιρίες για να διευρύνουν ακόμα περισσότερο τη νίκη της ΑΕΚ, που χειροκροτήθηκε από 15.000 οπαδούς της.ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Σταθάκης, Ρόβας, Αργυρίου, Πεταυράκης, Γεωργέας, Κορδέρο, Γροντής, Πόποβιτς (80' Παληαρούτας), Ντακόλ (87' Τσεβάς), Μπρέσεβιτς (73' Ανάκογλου).ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Φιλιππόπουλος, Στρόμπουλος, Τόσκας, Σβάρνας, Τσέπας (30' Σκαφίδαςλ.τ.), Τσιτόφωτος, Ράμο (85' Φελέκης), Γκίκας, Μάντζης, Μουλλάκης (74' Σταμπέλος), Ζέκιο.