Διπλό τίτλου για την Βασίλισσα μέσα στο Καμπ Νου

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Ρεάλ και μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ρονάλντο με κεφαλιά παραλίγο να ανοίξει το σκορ, όμως ο Βαλντές απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Από ένα τέτοιο, το τέταρτο που είχε κερδίσει η Βασίλισσα, στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Υστερα από κακή αντίδραση του Βαλντές (βγαίνω-δεν βγαίνω...), κεφαλιά του Πέπε που απέκρουσε ο κίπερ της Μπάρτσα και με τον Πουγιόλ να αργεί να διώξει, ο Κεντίρα που καραδοκούσε από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία, παγώνοντας το Καμπ Νου! Ωστόσο, όπως φάνηκε από το ριπλέι, ο σκόρερ στο ξεκίνημα της φάσης βρισκόταν σε θέση
οφσάιντ...Μετά το αρχικό σοκ που υπέστη, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα ίσια. Αυτό λίγο έλειψε να γίνει στο 27ο λεπτό, όταν ο Μέσι ανάμεσα από τέσσερις αντιπάλους έβγαλε καταπληκτική ασίστ για τον Τσάβι που έμπαινε μόνος του απέναντι στον Κασίγιας, όμως το πλασέ του έφυγε σύρριζα άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε κάτω από καταρρακτώδη βροχή και με την Ρεάλ μπροστά στο σκορ...Η Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με 11 παίκτες πίσω από την σέντρα, με σκοπό να διαφυλάξει το υπέρ της 1-0 και σε κάποια αντεπίθεση να κλειδώσει τη νίκη. Η Μπαρτσελόνα άσκησε πίεση στα καρέ των Μαδριλένων, με τον Τέγιο στο 54' να χάνει μοναδική ευκαιρία από μπαλιά "πάρτο-βάλτο" του Τσάβι, καθώς από πλεονεκτική θέση σούταρε στα... πουλιά! Στο 68' καλοτραβηγμένο σουτ του Τσάβι πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Κασίγιας.Στο αμέσως επόμενο λεπτό (69') ο Τσάβι άφησε τη θέση του στον Αλέξις Σάντσες και ο Χιλιανός επιθετικός στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ισοφάρισε σε 1-1 σε μια περιπετειώδη φάση στα καρέ της Ρεάλ. Ο Τέγιο έκανε το σουτ, ο Κασίγιας απέκρουσε, ο Τιάγο κάνει νέο σουτ, η μπάλα κοντράρει φτάνει στον Σάντσες που από το μισό μετρό με διπλή προσπάθεια νίκησε τον τερματοφύλακα της Ρεάλ ισοφαρίζοντας 1-1 στο 70'.Κι ενώ ακόμα δεν είχαν κοπάσει οι πανηγυρισμοί στο Καμπ Νου από το γκολ της ισοφάρισης του Αλέξις, ο Ρονάλντο πάγωσε εκ νέου τους 100.000 Καταλανούς, καθώς σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Πορτογάλος έγινε αποδέκτης της μπάλας από κάθετη του Οζίλ και αφού έφυγε πλάγια περνώντας τον Βαλντές έγραψε το 2-1 για την Ρεάλ, σημειώνοντας το 42ο φετινό του τέρμα.