Δεν τον σώνει ούτε ο Σούλης!

21:28 6/1/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ούτε η έλευση του Σούλη Παπαδόπουλου, που πέρυσι είχε κάνει το... θαύμα κρατώντας την ομάδα στην κατηγορία φέρνει αποτέλεσμα για τον Αρη, ο οποίος γνώρισε εντός έδρας ήττα σοκ από τον Απόλλωνα με 0-2 στο Κλεάνθης Βικελίδης. Οι κίτρινοι πάντως δεν έπαιξαν άσχημα, είχαν ευκαιρίες, δοκάρι, χαμένο πέναλτι, αλλά δεν μπορούσαν να νικήσουν τον Τζόρβα και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα για την Ελαφρά Ταξιαρχία, που ξέφυγε 6 βαθμούς από τον τελευταίο Αρη. Στο επίκεντρο των αποδοκιμασιών του κόσμου βρέθηκαν οι Σωκράτης
Διούδης και Γιάννης Παπαδόπουλος. Τα άκουσαν στο φινάλε όλοι, παίκτες, διοίκηση και τεχνική ηγεσία από τους αγανακτισμένους οπαδούς.Ο Απόλλωνας κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους μόλις στο 2ο λεπτό, όταν μετά από γέμισμα, ο Πετρόπουλος πήρε την κεφαλιά από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Μίνγκα, ο οποίος μπήκε μόνος στην περιοχή από τα δεξιά και με βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη κάνοντας το 0-1.Μάλιστα, οι κυανόλευκοι του Λόρι Σάντσες θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 6ο λεπτό, όταν μετά λάθος απομάκρυνση στα καρέ του Άρη από "τυφλό" διώξιμο, ο Πετρόπουλος πήδηξε για την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά βρήκε αέρα και έτσι χάθηκε η ευκαιρία...Μετά το αρχικό σοκ ο Αρης πίεσε για να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο, με κορυφαίο παίκτη τον Σουνά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα σε 3-4 περιπτώσεις. Στο 21' ο Τζόρβας έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ηρακλή, ενώ στο 38' ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα με τα ακροδάχτυλα θα πράξει το ίδιο σε λόμπα του Οικονομόπουλου.Στις καθυστερήσεις είχαμε ακόμα δύο καλές στιγμές για τους κίτρινους. Αρχικά με τον Μανιά που έφυγε σε πλάγια θέση και με τον Τζόρβα εκτός εστίας, αλλά το πλασέ του έδιωξε ο Δεληζήσης, με την κορυφαία φάση του πρώτου μέρους να έρχεται αμέσως μετά με τον Σουνά να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ, ενώ στην επαναφορά η κεφαλιά του Μανιά έφυγε άουτ.Με την έναρξη του β' μέρους, από λάθος του Αλβάρεζ, ο Αγγελούδης σουτάρει από κοντά, ο Τζόρβας έδιωξε σωτήρια κρατώντας το μηδέν για την εστία του. Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Απόλλωνας πέτυχε το 0-2 στο 60ό λεπτό με τον Πετρόπουλο. Αυτή τη φορά είχαμε αντιστροφή ρόλων με το πρώτο γκολ, με τον Μίνγκα να κάνει τη σέντρα, τον Διούδη να κάνει έξοδο του... Μεσολογγίου και τον ψηλόσωμο φορ με κεφαλιά να γράφει το 0-2.Παρόλα αυτά ο Αρης είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Αγκάνθο κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Αλβάρεζ, όμως ο Γιάννης Παπαδόπουλος από την άσπρη βούλα σούταρε στα... πουλιά! Ενας οπαδός του Αρη μπήκε στο τερέν, αλλά τον απομάκρυναν οι σεκιούριτι.Στο 69', νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Από θέση βολής ο προωθημένος Πουλίδο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τζόρβα που έσωσε εκ νέου την εστία του. Ηταν φανερό πως τους είχε πάρει από κάτω τους παίκτες του Αρη, που δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν. Νέα καλή στιγμή στο 88' με κεφαλιά του Αγκάνθο, που απέκρουσε ο Τζόρβας, και τον Πουλίδο στην επαναφορά να σημαδεύει το δοκάρι. Ο Απόλλωνας στην κόντρα με τον Μίνγκα είχε την ευκαιρία για το 0-3, αλλά ο Διούδης απέκρουσε. Στις καθυστερήσεις σκόραρε ο Μπάρκογλου για τους φιλοξενούμενους, αλλά είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ, με το ριπλέι, πάντως να μην δικαιώνει την απόφαση του επόπτη...ΑΡΗΣ: Διούδης, Καραγκούνης, Ηρακλής, Πουλίδο, Τσουμάνης (78' Καραγιάνννης), Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος (74' Τσουκάνης), Αγγελούδης (55' Ρένια), Σουνάς, Μανιάς, Αγκάνθο.ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Άλβαρες, Δεληζήσης, Χατζηζήσης (68' Σόουζα), Μίνγκας, Τσοκάνης, Κόρμπος, Παντελιάδης, Φαρινόλα (46' Ντάλμπεργκ), Πετρόπουλος (91' Μπάρκογλου).