Ο Αιθίοπας Γκέτο νικητής του μαραθωνίου

Ο Αιθίοπας Μεταφέρια Τέκλου Γκέτο κέρδισε για δεύτερη συνεχή χρονιά τον διεθνή Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος».

Στη δεύτερη θέση κατετάγη ο συμπατριώτης του Αμπάτε Ντέμπας Τεφέρα, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Έλληνας αθλητής του Άρη Θεσσαλονίκης Αντώνης Παπαδημητρίου.

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της ΑΓΕ Ζακύνθου Μάγδα Γαζέα.

Ο μαραθώνιος ξεκίνησε από την κεντρική

πλατεία του χωριού Πέλλας και σημείο τερματισμού ήταν το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην παραλία της Θεσσαλονίκης.

Παράλληλα, με την κλασική διαδρομή των 42.195 μ. διεξήχθησαν οι αγώνες δρόμου των 5 και 10 χιλιομέτρων, καθώς και οι αγώνες δρόμου 1.000 μ. κοινωνικής προσφοράς και 1.000 μ. μαθητών δημοτικών σχολείων.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές, σε όλα τα αγωνίσματα συμμετείχαν πάνω από 12.500 δρομείς, περισσότερες από 100 ομάδες, μη κυβερνητικές οργανώσεις, μαθητές και απλοί πολίτες.

Οι δρομείς έτρεξαν με τη σκέψη τους στα θύματα της βομβιστικής επίθεσης στον μαραθώνιο της Βοστόνης. Είναι χαρακτηριστικό ότι φορούσαν μαύρα βραχιολάκια με το σύνθημα «Thessaloniki to Boston» αλλά και αυτοκόλλητα που ανέγραφαν τη λέξη «γιατί;» («Why?»).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ