Εντυπωσιακός Παναθηναϊκός διέλυσε την ΑΕΚ

20:22 6/2/2019 - Πηγή: In.gr

Με κορυφαίους τους Δημήτρη Ανδρεόπουλο, Πανταλέοντα και Πελεκούδα, οι Πράσινοι, λίγες ημέρες μετά την καθαρή τους νίκη επί της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα, επικράτησαν εκ νέου με 3-0 σετ εκτός έδρας σε νοκ άουτ μας που τους έδωσε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου! Το «τριφύλλι» δεν κινδύνεψε από την Ένωση σε κανένα σετ. Ανά διαστήματα στο παιχνίδι οικοδομούσε

μια σημαντική διαφορά και έφτασε εν τέλει σε μια άνετη επικράτηση.

Οι δύο ομάδες συμπορεύτηκαν στην αρχή του πρώτου σετ μέχρι και το 8-8. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μην επιστρέψει στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ, όμως σύντομα οι φιλοξενούμενοι σε κομβικό σημείο του σετ ξέφυγαν με +3 (14-17) και τελικά με επιμέρους σκορ 1-8 πήραν το πρώτο σετ (18-25).

Οι Πράσινοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Ένωσης, έχτισαν και πάλι σημαντική διαφορά στα… μισά της διαδρομής και του δεύτερου σετ (10-16). Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 12-16 με τον Παπαδόπουλο αλλά τα συνεχόμενα λάθη της κόστισαν ακριβά με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 20-25 με τον Ράπτη και να κατακτά και το δεύτερο σετ με χαρακτηριστική άνεση.

Στο τρίτο σετ, οι Κιτρινόμαυροι ήταν πιο ανταγωνιστικοί γνωρίζοντας ότι είναι το τελευταίο τους χαρτί. Πήραν ένα μικρό προβάδισμα 6-4 το οποίο με ευκολία εξανέμισε ο Παναθηναϊκός. Το ίδιο έγινε και στο 10-7, με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να ισοφαρίζουν και πάλι σε 10-10 και να προσπερνούν λίγο αργότερα με 12-13. Ενώ ο Γιορντάνοφ διαμόρφωσε το 17-20. Σε μια ύστατη προσπάθεια η ΑΕΚ πλησίασε με τον Παπαδόπουλο (22-23), έδωσε και… παράταση στο σετ το οποίο εν τέλει «βάφτηκε» Πράσινο με το μπλοκ του Πελεκούδα που έκανε το 24-26!

Τα σετ: 18-25, 20-25, 24-26.