Εύκολη νίκη για Παναθηναϊκό κόντρα στον Προμηθέα (99-68)

21:23 13/10/2019 - Πηγή: In.gr

Σοβαρός και διαβασμένος. Πιθανότατα και υπό την… επήρεια του σοκ της Λιόν. Αυτής της απίστευτης ήττας με τη Βιλερμπάν που δεν χάλασε μόνο το ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, αλλά και την διάθεση ολόκληρου του οργανισμού Παναθηναϊκός. Οι Πράσινοι κόντρα στον Προμηθέα δεν έπαιζαν κάτι λιγότερο, από το… κέφι τους. Το ξαναβρήκαν και μάλιστα παρολίγον αυτό να συμβεί με… κατοστάρα (99-68).

Τόμας

και Μήτογλου έβαλαν από 15 (με τον Έλληνα φόργουορντ να κατεβάζει και 9 ριμπάουντ). Ο Ουάιλι είχε 12, ο Παπαγιάννης 11. Ξαφνικά εκεί που το θέμα ήταν η «προβληματική σύνθεση» των ψηλών (έχασαν 18 αμυντικά ριμπάουντ στη Γαλλία) η πρώτη αντίδραση ήρθε από εκείνους: Οι τέσσερις έβαλαν 53, όλος ο Προμηθέας 68.

Και όσο για την «οικονομία» της βραδιάς, σε αυτή τη 3 αγωνιστική του πρωταθλήματος: Οι Πράσινοι καθάρισαν το ματς στην δεύτερη περίοδο με το επιμέρους 26-8 να φέρνει το ματς στο +25. Από τους Πατρινούς διασώθηκαν οι Έλις με 15 και Κατσίβελης με 13, φάντασμα ο Μπαμπ που έμεινε άποντος.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν καλά (9-12, 5΄) με τον Τσέις Φίλερ να τα βάζει όλα. Ο Αμερικανός όμως φορτώθηκε με τρία φάουλ πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος (24-17) και κάπου εκεί η… επανάσταση έλαβε τέλος. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε τις αμυντικές του επιδόσεις, οι Πατρινοί δεν σκόραραν για πεντέμισι λεπτά και ουσιαστικά αυτό ήταν. Μέχρι να φτάσει η ανάπαυλα ήμασταν σε επίπεδο «διπλού σκορ» όπως μαρτυρά το 50-25 με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Τα υπόλοιπα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το ματς ανάμεσα στον Μπόγρη και την κερκίδα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ο Τζόνσον στο 28’ με τρίποντο θα φέρει την διαφορά στους 33 για το 71-38, ενώ το φινάλε της 3ης περιόδου, θα κλείσει με τρίποντο του Μήτογλου, για το 76-48. Στην τελευταία περίοδο, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν οι Ουάιλι, αλλά και ο νεαρός Κώστας Παπαδάκης για να στείλουν την διαφορά με ένα επιμέρους 11-2, στο 92-60 στα 4:11 πριν τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός είχε και τον Μπράουν σκόρερ του τελευταίου καλαθιού για να επικρατήσει με το 99-68 και όλους τους παίκτες να έχουν σκοράρει. Μια πρώτης τάξεως ένεση ηθικού, απέναντι σε έναν αντίπαλο που για όσους τυχόν το ξέχασαν ήταν ο περσινός παρτενέρ του τελικού.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-25, 76-48, 99-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης):  Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή), Παπαπέτρου 2 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τόμας 15 (6/10 δίποντα, 3/5 βολές), Φρεντέτ 11 (1), Παππάς 10 (1), Παπαδάκης 6 (2), Ράις 4 (0/3 τρίποντα), Μήτογλου 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπράουν 2 (1/6 σουτ), Τζόνσον 5 (1), Γουάιλι 12 (6/8 δίποντα).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς):  Λόουερι 9 (0/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Κασελάκης 5 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κατσίβελης 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης 2, Φίλερ 15 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 7 (1), Λίποβι, Χολ 5 (1), Έλις 10 (5/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Καφέζας, Μπαμπ (0/4 σουτ).