Dream team η Εθνική Κωφών Γυναικών, χρυσό και στο Παγκόσμιο

18:23 6/7/2019 - Πηγή: In.gr

Μία τριετία από ατόφιο χρυσάφι για την Dream team του ελληνικού μπάσκετ.

Η Εθνική Κωφών Γυναικών αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στη Θεσσαλονίκη το 2016, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σαμψούντα το 2017

και σήμερα θριάμβευσε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Λούμπλιν της Πολωνίας κερδίζοντας 51-42 τη Λιθουανία.

Οι αθλήτριες της Αθηνάς Ζέρβα πήραν μια μικρή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος επιβεβαιώνοντας ακόμα μια φορά πως είναι η καλύτερη ομάδα του κόσμου.

Στην αρχή πάντως η ομάδα ξεκίνησε νευρικά και σκόραρε για πρώτη φορά ύστερα από 3,5 λεπτά με την Αθνή Χαϊνά που διαμόρφωσε το 2-0 (είχε εγκλωβιστεί και η αντίπαλος) από τη γραμμή των βολών.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 9-9 με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό. Με τα τρίποντα όμως των Στεφανία Πατέρα και Σαρακατσάνη η Ελλάδα απέκτησε προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο με 20-15.

Στην τρίτη περίοδο η Αλεξία Σπίνου έδωσε αέρα +7 στην Εθνική πετυχαίνοντας τέσσερις διαδοχικούς πόντους (24-17). Η διαφορά ανέβηκε και στους εννιά με τη Στεφανία Πατέρα (26-17), αλλά κάπου εκεί η Λιθουανία έβγαλε αντίδραση (26-22).

Απάντησαν όμως Κοτσιάφτη και Πατέρα για το 31-22, ενώ η διαφορά έφτασε στη συνέχεια και στο +15 (40-25) στην έναρξη της τελευταίας περιόδου.

Η Λιθουανία επιχείρησε ακολούθως τη μεγάλη αντεπίθεση, μείωσε σε 43-40, αλλά η Εθνική έδειξε χαρακτήρα και με σερί 8-2 καθάρισε το ματς (51-42) πανηγυρίζοντας έναν ακόμη τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 20-15, 34-25, 51-42