Τα χρειάστηκε η Νταρουσάφακα κόντρα στην Ούνικς

Η Νταρουσάφακα πήρε αυτό που ήθελε,την νίκη δηλαδή,επικρατώντας με 71-64 της Ούνικς Καζάν χωρίς να εντυπωσιάσει.Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της αλλα εν τέλει πήρε το ροζ φύλλο,αντιδρώτας μετά τις δύο σερί ήττες από Μπαρτσελόνα και Μακάμπι.Στο 10-8 η τουρκική ομάδα που ισοβαθμεί με Παναθηναϊκό και Ερυθρό Αστέρα,με την μάχη για τα πλέι οφ να παίρνει φωτιά.Στο 7-11 οι Ρώσοι που βρίσκονται 3 νίκες μακριά από την 8άδα.

Ο Μόερμαν ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 17 πόντους

ενώ 16 πέτυχε ο Ουάναμεϊκερ.Για τους ηττημένους ο Λάνγκφορντ παρά τους 16 πόντους ήταν άστοχος (1/8 δίποντα,3/10 τρίποντα) με τους Αντίποφ και Παραχούσκι να έχουν από 13 πόντους.Άποντος έμεινε ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 18’21’’ συμμετοχής έχοντας 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Ντέιβιντ Μπλατ επέλεξε στην βασική πεντάδα της Νταρουσάφακα τους Κλάιμπερν,Ουάναμεϊκερ,Μοέρμαν,Άντερσον και Ζίζιτς ενώ ο Εβγένι Πασούτιν παρέταξε την Ούνικς με τους Κλαρκ,Λάνγκφορτν,Στολ,Καϊμακόγλου και Παραχούσκι.

Με τρία λεπτά να έχουν περάσει το σκορ ήταν 8-7 υπέρ της τουρκικής ομάδας με τον Μόερμαν να έχει πετύχει τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του.Ουάναμεϊκερ και Άντερσον έκαναν το 15-7 για το σερί 9-0 της ΝταρουσάφακαΟύνικς χρειάστηκε δυόμισι λεπτά για να σκοράρει,με τον Παραχούσκι να κάνει το 15-9.Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το 18-9 για το νταμπλ σκορ των γηπεδούχων,πριν ο Ουίλιαμς μειώσει προσωρινά και ο Ουάναμεϊκερ στείλει την διαφορά στο +10(21-11).΄Εντονη η διάθεση των Τούρκων να ανοίξουν το παιχνίδι,σουτάροντας με 63% στα δίποντα και 60% στα τρίποντα.Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-17 υπέρ της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ.

Μια βολή του Τζόνσον και ένα λέι απ του Μόερμαν σε δύο λεπτά δράσης στην δεύτερη περίοδο, με την Ούνικς να πλησιάζει έπειτα στους 5 με σουτ του Ουίλιαμς (25-20).Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι,ύστερα από 1/2 βολές και ένα κάρφωμα του Κλάιμπερν (28-20),με τον Πασούτιν να καλεί τάιμ άουτ.Άναρχο μπάσκετ μέχρι αυτό το σημείο με τις δύο ομάδες να παίρνουν αψυχολόγητες προσπάθειες.Ωστόσο η Ούνικς με τρίποντα των Τζόνσον και Αντίποφ μείωσε στο καλάθι 28-26,μεταφέροντας τον προβληματισμό στον Μπλατ.Η άμυνα των Ρώσων βελτιώθηκε αρκετά με αποτέλεσμα οι παίκτες του Πασούτιν να προσπεράσουν για το 33-34 του ημιχρόνου.Μόερμαν και Αντίποφ οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα με 10 πόντους έκαστος.Πολλά λάθη για την Νταρουσάφακα (9-5) που επέτρεψαν στην Ούνικς να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Η Νταρουσάφακα ξεκίνησε με σερί 8-2 το δεύτερο ημίχρονο αλλά ο κορυφαίος σκόρερ της Ευρωλίγκας,Λάνγκφορντ έκανε το 43-39 με τρίποντο.Σουτ του Κλάιμπερν και 45-39 με τον Πασούτιν να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ,βλέποντας την ομάδα του να έχει χάσει το μομέντουμ που της είχε δώσει το προβάδισμα.Στο 25’ το σκορ ήταν 47-39 για την τουρκική ομάδα.Παρά την μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ (30-19) η Ούνικς βρισκόταν μέσα στο παιχνίδι με τον Αντίποφ (13π.) να ξεπερνάει κατά πολύ τους μέσους όρους του και να μειώνει στους 3 (47-44) πριν ο Στολ ισοφαρίσει με τρίποντο (47-47).Μετά την εκ νέου ισοπαλία (49-49) ο Λάνγκφορντ έδωσε το προβάδισμα στην Ούνικς με τρίποντο για το 49-52.Ο Ουάναμεϊκερ κατάφερε να διασχίσει το γήπεδο σε 4'' σκοράροντας για το 51-52 της τρίτης περιόδου.

Το 51-54 έγινε με καλάθι του Ουίλιαμς πριν ο Ζίζιτς με 2 εύστοχες βολές μειώσει στο καλάθι και ο Ουάναμεϊκερ με λέι απ δώσει και πάλι το προβάδισμα στην Νταρουσάφακα (55-54).Ακολούθησαν δύο βολές του Μπέρτανς, πριν ο Μόερμαν κλέψει την μπάλα από τον Κλαρκ και κατάφερει να πάρει το μέγιστο, με γκολ φάουλ στον αιφνιδιασμό για το 60-54.Το τέταρτο φάουλ του Ουίλιαμς τον έστειλε στον πάγκο με τον Ζίζιτς να πετυχαίνει εκ νέου έμμεσο τρίποντο (63-54).Με 5’ και 22΄΄ για την λήξη ο Ουάναμεϊκερ έδωσε διαφορά 10 πόντων στους γηπεδούχους (67-57).Ήταν ξεκάθαρο πως οι παίκτες του Μπλατ δεν ήθελαν να δώσουν άλλα δικαιώματα στην ρωσική ομάδα.Η Ούνικς προσπαθούσε να βρει πόντους αλλά η διαφορά δεν μειώθηκε τόσο όσο θα της επέτρεπε να διεκδικήσει την νίκη.Το σκορ 2’ και 14’’ πριν το τέλος ήταν 71-64 υπέρ της Νταρουσάφακα.Τίποτα δεν άλλαξε στον χρόνο που απέμενε,έτσι η τουρκική ομάδα έφτασε στην 10η νίκη της.

Δεκάλεπτα: 23-17, 33-34, 51-52, 71-64

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 6(2),Γιαγκμούρ,Μπατούκ,Ουάναμεϊκερ 16(2),Κλάιμπερν 7,Μόερμαν 17,Σαβάς,Άντερσον 10,Ζίζιτς 13,Μπερτάνς 2,Χάρανγκοντι

Ούνικς (Πασούτιν): Τζόνσον 10(1),Αντίποφ 13(3),Κλαρκ 3,Λάνγκφορντ 16(3),Στολ 3(1),Παραχούσκι 13,Πανίν,Καϊμακόγλου,Ουίλιαμς 6