Στον τελικό ο Άρης με ήρωα τον Κάμινγκς! (vid)

Σε ένα ματς που ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς και κρίθηκε κυριολεκτικά στην τελευταία επίθεση, ο Άρης επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 77-76, χάρη στο καλάθι του Κάμινγκς και σφράγισε το εισιτήριο του για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κάμινγκς με 20 πόντους (1/3β., 5/12διπ., 3/6τρ.), Τζένκινς με 12 και Γιάνκοβιτς με 9, ενώ για την ομάδα του Ζντόβτς, συγκινητικός ήταν ο Ντίξον με 23 πόντους

(2/2β., 3/4διπ., 5/6τρ.). Θετικός ήταν στην επανεμφάνιση του με την φανέλα της ΑΕΚ ο ΜακΓκράθ, ο οποίος πέτυχε 11.

Το φίλμ

Ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στον ημιτελικό, με τον Γιάνκοβιτς να ευστοχεί σε δίποντο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε να πατάει καλύτερα στο παρκέ σε στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τα καλάθια των Μπάκνερ και Κάμινγκς στο 3΄ προηγήθηκε με 5 πόντους (9-4). Τα απρόοπτα δεν έλειψαν σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο, αφού ο φωτεινός πίνακας έκλεισε τελείως στο περίπου στο 4ο λεπτό του αγώνα. Μετά την επανέναρξη του ματς, η ομάδα του Πρίφτη πάτησε γκάζι και με το τρίποντο του Κάμινγκς στο 6΄ εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνη την ώρα +11 (18-7), κάτι που οδήγησε τον Ζντοβτς να καλέσει time out. Η ΑΕΚ συνέχισε να προβληματίζει τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Γιάνκοβιτς που με τυχερό τρίποντο με ταμπλό έδωσε αέρα 13 πόντων (23-10) στον «αυτοκράτορα». Η Ένωση το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με το τρίποντο του ΜακΓκράθ σε 26-17, στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άρης ήταν εκπληκτικός πίσω από την γραμμή του τριπόντου σε αυτή την περίοδο, έχοντας 4/4!

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε με τον ίδιο τρόπο που κύλησε το πρώτο, με τον Τσαϊρέλη να συνεχίζει τη ραψωδία της ομάδας του στα τρίποντα, ευστοχώντας και κάνοντας το 29-22 στο 12΄. Η «βασίλισσα» έδειξε σιγά-σιγά να συνέρχεται από το σοκ της απίστευτης ευστοχίας του Άρη, ανέβασε την απόδοση της και έφερε τη διαφορά στους 5 (32-27) με τον Βασιλειάδη να φτάνει τους 8 πόντους στο 14΄. Λίγο αργότερα ο Ντίξον με φόλοου έγραψε το 32-29 στο ταμπλό του «Nick Galis Hall». Κάπου εκεί ο Άρης έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 και με το τρίποντο του Κάμινγκς πήρε προβάδισμα 8 πόντων (37-29). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, η όποια με τα καλάθια των Μαυροειδή και Ντίξον μείωσε σε 39-36 στο 17΄, οδηγώντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα time out. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ντίξον να βάζει ξανά την υπογραφή του, αφού ευστόχησε σε δύο βολές, γράφοντας το 46-44.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπάκνερ να χρεώνεται το τρίτο του φάουλ, κάτι που προβλημάτισε του κόουτς Πρίφτη. Λίγο αργότερα ο Σάκοτα ισοφάρισε για την ΑΕΚ (46-46), με τον Κάμινγκς να απαντάει με γκολ-φάουλ, γράφοντας το 49-46 στο 21’. Στα μέσα της περιόδου, η ομάδα του Ζντοβτς άρχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και με τα καλάθια των Ούκιτς και Ντίξον, πήρε προβάδισμα 5 πόντων (50-55). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Δημήτρης Πρίφτης να πάρει άλλο ένα time out για να σπάσει τον ρυθμό του αντιπάλου. Ο Σίμτσακ ήταν αυτός που δεν άφησε την ΑΕΚ να ξεφύγει αφού με δύο διαδοχικά καλάθια, έκανε το 54-58. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν το ρεσιτάλ τρίποντων και στην τρίτη περίοδο, αφού ήταν άστοχοι με 0/4 προσπάθειες. Παρόλα αυτά, ο Άρης μπόρεσε να καλύψει γρήγορα την διαφορά, καθώς με καλάθι του Γιάνκοβιτς ισοφάρισε σε 59-59, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 61-61, το οποίο ήταν το σκορ της περιόδου.

Ο Τζένκινς ήταν ο άνθρωπος που έβαλε μπροστά τον Άρη στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τρίποντο (64-61), όμως ο «καυτός» Ντίξον έφερε το ματς στα ίσα ευστοχώντας και αυτός πίσω από τη γραμμή των 6,75 (64-64). Η ΑΕΚ ξαναπήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 35΄, αφού ο Ούκιτς πέτυχε έμμεσο τρίποντο (67-69). Ο Κάμινγκς με δίποντο του έγραψε το 69-69, ενώ μετά τη σκυτάλη πήραν Ντίξον και ξανά Κάμιγκς, οι οποίοι με απανωτά τρίποντα έφεραν το ματς στην ισοπαλία (72-72). Ο Κάμινγκς έδειξε πως δεν θέλει να χάσει με τίποτα αυτό το ματς και ευστόχησε για άλλη μια φορά για τρείς, κάνοντας το 75-74. Τελικά η πρόκριση κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τον Κάμινγκς να ευστοχεί σε δίποντο στην εκπνοή, απαντώντας στο καλάθι του Ούκιτς και διαμορφώνοντας το τελικό 77-76. Με αυτό το «φιλί ζωής» από τον Κάμινγκς, ο Άρης τσέκαρε το εισιτήριο του για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-44, 61-61, 77-76

Τα στατιστικά των παικτών

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6(2), Τσαϊρέλης 3(1), Τζένκινς 12(1), Κάμινγκς 20(1/3β., 5/12διπ., 3/6τρ.), Ζάρας 3(1), Μούρτος, Σίμτσακ 4, Μπάκνερ 11, Γιάνκοβιτς 9, Καββαδάς 5, Ντραγκίσεβιτς 4.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10, ΜακΓκράθ 11, Ελονού 7, Σάκοτα 6, Βασιλειάδης 8, Μιλόσεβιτς, Ντίξον 23(2/2β., 3/4διπ., 5/6τρ.), Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 2.