Σπουδαίο διπλό οι Μπακς, συνέχισαν απτόητοι Καβς-Ρόκετς! (vids)

Με το δεξί μπήκαν στο 2017, οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον ‘Ελληνα φόργουορντ να πραγματοποιεί ακόμα μια εντυπωσιακή εμφάνιση, βοηθώντας την ομάδα του να φύγει με σπουδαίο διπλό από την έδρα των Μπουλς. Ρόκετς και Καβαλίερς συνέχισαν απτόητοι το σερί νικών τους, ενώ οι Κλίπερς έδειξαν πως βρίσκονται σε κρίση, αφού γνώρισαν την 6η συνεχόμενη ήττα τους.

Τζαζ-Σανς 91-86

Στο ματς που έγινε στο «United Center», o Γιάννης Ανττοκούνμπο οδήγησε τα «ελάφια» –εκ του ασφαλούς στη νίκη, σημειώνοντας 35 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 7 μπλοκ, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησαν οι Πάρκερ και Μπρόγκντον, οι οποίοι είχαν από 27 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το σύνολο του Τζέισον Κιντ ξεκίνησε να ανεβάζει την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο και μετά τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα, με το τέταρτο δεκάλεπτο να κλείνει με επιμέρους σκορ 36-20. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Μιλγουόκι έχει ρεκόρ 16-16, ενώ οι Μπουλς έπεσαν στο 16-18.

Χόρνετς-Καβαλίερς

Σαν πρωταθλητές αποχαιρέτησαν το 2016 οι Καβαλίερς, οι οποίοι νίκησαν εκτός έδρας τους Χόρνετς με 121-109, χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα. Πλέον η ομάδα του Λεμπρόν έχει ρεκόρ 25-7, ενώ εκείνη του Κέμπα Γούοκερ βρίσκεται στο 19-15.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο θαυματουργός πόιντ γκαρντ με 37 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο «βασιλιάς» ο πρώτος σκόρερ του ματς με 32 πόντους.

Κινγκς-Γκρίζλις

Σε ένα ματς που είχε έντονο ελληνικό χρώμα, οι Κινγκς δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοι απέναντι στους Γκρίζλις με τις αρκούδες να φτάνουν στην εύκολη επικράτηση με 112-98. Ο Κώστας Κουφός έπαιξε 20 λεπτά, μαζεύοντας 8 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη ο Γιάννης Παπαγιάννης αγωνίστηκε για μόλις 3 λεπτά.

Το Σακραμέντο είχε σε μεγάλη βραδιά τους Κάζινς και Μπαρνς, 26 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους νικητές ο Κόνλεϊ σημείωσε 22 πόντους κι ο Γκριν 18.

Ροκετς-Νικς

Ο ηγέτης των Ρόκετς, Τζέιμς Χάρντεν είχε κέφια, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη επί των Νικς με 129-122. Ο «μούσιας» σκόραρε κατά ριπάς, τελειώνοντας το ματς με 53 πόντους, 16 ριμπάουντ και 17 ασίστ σε 42 λεπτά παιχνιδιού.

Με αυτή τη νίκη, το Χιούστον ανέβηκε στο 26-9, ενώ η αρμάδα των Καρμέλο και Ρόουζ έπεσε στο 16-17. Για την ομάδα από το «μεγάλο μήλο», ο Τζένινγκς σημείωσε 32 πόντους κι οι Ρόουζ – Νοά είχαν από 21 και 15 αντίστοιχα.