Σούπερ νίκη-ανατροπή της Μπασκόνια επί της Μπάμπεργκ

Μια ψυχωμένη Μπασκόνια επέστρεψε από το -15 (3:47'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου) και κατάφερε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή, επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 81-74. Έτσι, οι Βάσκοι επέστρεψαν στις νίκες (5-3 ρεκόρ), ενώ η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα της στην Ευρωλίγκα (2-6).

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Βόιγκτμαν (20π., 9 ριμπ.), ο Μπομπουά (20π.), ο Χάνγκα (16π., 7 ριμπ.) και ο Λάρκιν (15π., 7 ριμπ., 6 ασ.), ενώ από τη Μπάμπεργκ ξεχώρισαν ο Μίλερ (16π.), ο Μέλι (12π., 12 ριμπ.) και ο Λο (15π.),

ο οποίος ωστόσο υπέπεσε σε κρίσιμο λάθος 15'' πριν το τέλος. Σε ό,τι αφορά τον Νίκο Ζήση, ο Έλληνας γκαρντ κινήθηκε σε ρηχά νερά (5π., 5ασ., 3ριμπ., 4 λάθη σε 29') .

Το φιλμ

Στην αρχή του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο στα τελευταία δύομιση λεπτά της πρώτης περιόδου η Μπάμπεργκ έτρεξε 10-1 σερί, παίρνοντας "αέρα" επτά πόντων (16-23, 10').

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβασε το προβάδισμά της στο +14 (29-33) στα μισά του δεκαλέπτου και με την Μπασκόνια ανήμπορη να αντιδράσει, το προβάδισμα αυτό παρέμεινε αμετάβλητο μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (32-47, 20').

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για να αντιδράσουν και τα κατάφεραν, αρχικά ρίχοντας τη διαφορά στους 10 (45-55, 4:26''), κι εν συνεχεία στους πέντε (55-60), προτού ο Νίκος Ζήσης με τρίποντο διαμορφώσει το 55-63 της τρίτης περιόδου (30').

Με 5-0 σερί, η Μπάμπεργκ επανέφερε τη διαφορά στο +10 (58-68, 7'), όμως η Μπασκόνια κρατώντας τους φιλοξενούμενους για περίπου τρισήμιση λεπτά χωρίς σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 70-70 3:24'' πριν το τέλος. Μάλιστα, με γκολ-φάουλ του Λάρκιν πέρασε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 75-74 (2:04''), ενώ συνεχίζοντας να κρατάει τη Μπάμπεργκ χωρίς σκορ από εκεί και μετά, "σφράγισε" τη νίκη με δύο βολές του Μπομπουά 14'' κι ένα λάθος του Λο από πλευράς φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-47, 55-63, 81-74.