Ραψωδία του Λίλαρντ στο Πόρτλαντ (vid's)

It's Lillard time...

Αυτή ήταν η αντίδραση του Ντάμιαν Λίλαρντ στην «ραψωδία» που έγραψε στο παιχνίδι των Μπλέιζερς με τους Θάντερ στο «Moda Center», και έδειξε γιατί παραμένει ένας από τους κορυφαίους γκαρντ στον πλανήτη. Ο all star guard του Πόρλταντ πέτυχε ούτε λίγο...ούτε πολύ 17 πόντους μέσα σε 3 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα, ήτοι 186 δευτερόλεπτα, και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με

115-110, φτάνοντας σε μια προσώπικη ανατροπή στο σκορ, από την στιγμή που η Οκλαχόμα προηγήθηκε με 95-103. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ είχε συνολικά 31 πόντους με 8/14 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 7 λάθη, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Σι Τζέι Μακόλουμ με 22 πόντους. Σε double double έφτασε ο Μέισον Πλάμλι, έχοντας 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Θάντερ, που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στην «καταιγίδα» του Λίλαρντ, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 28 πόντους (10/23 σουτ) και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ 25 πόντους με 15 ασίστ.

Δεν κατάφερε να μπει πότε στο παιχνίδι το Μιλγουόκι στο «Madison Square Garden» απέναντι στους Νικς, και ηττήθηκε φυσιολογικά με 100-88, σε ένα παιχνίδι που η τελική διαφορά μπορεί να αδικεί τους νικητές. Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εμφανίστηκε ασορτί με την ομάδα του, έχοντας 8 πόντους (3/9 σουτ, 10 ριμπ., 5 ασίστ) σε 36 λεπτά. Για τους νικητές που έφτασαν το ρεκόρ τους στο 19-20, ο Καρμέλο Άντονι σκόραρε 24 πόντους (10/16 σουτ, 10 ριμπ.) και ο Κριστάπς Πορζίνγκις είχε 15 πόντους. Για τα «Ελάφια» ξεχώρισε ο Γκρεγκ Μονρό με 28 πόντους (11/16 σουτ) και 10 ριμπάουντ.

Σε 3η διαδοχική νίκη έφτασαν οι Ρόκετς, οι οποίοι έχουν αρχίσει να συνέρχονται και να δείχνουν ικανοί να εισέλθουν εκ τους ασφαλούς στην πρώτη οκτάδα της Δύσης, κερδίζοντας στην παράταση τους Πέισερς με 107-103. Οι «Ρουκέτες» βρέθηκαν πίσω με -12, αλλά κατάφεραν να ανατρέχουν την κατάσταση, με τον Μόντα Έλις (11 π., 13 ασίστ), να είναι ο μοιραίος για τους «Ινδιάνους» στο φινάλε του αγώνα. Ο ίδιος ήταν άστοχος και με το σκορ στο 105-103 για το Χιούστον, με τον Τρέβορ Αρίζα να καθαρίζει τη νίκη με κάρφωμα. Ο Αρίζα είχε 24 πόντους (8/14 σουτ), με τους Ντουάιτ Χάουαρντ (17 ριμπ.) και Τζέιμς Χάρντεν (8/20 σουτ, 9 ριμπ., 9 ασίστ) να έχουν από 21 πόντους. Για τους Πέισερς, ο Πολ Τζόρτζ σκόραρε 20 πόντους με 7 κλεψίματα!!!