Ποιος δεν φοβάται τους πρωταθλητές (;)...και πολλά ρεκόρ στο Ντάλας (vid's)

Πολλοί είχαν φτάσει στο σημείο να αμφισβητήσουν τους πρωταθλητές. αλλά σίγουρα θα πρέπει να στρέψουν τα μάτια τους προς το ταμπλό του «AT&T Center» και να δούνε τι απεικόνιζε μετά το τέλος της τρίτης αναμέτρησης τους με τους Κλίπερς. Οι πρωταθλητές είχαν συντρίψει με 100-73 την ομάδα από το Λος Άντζελες, και είχαν διαλύσει κάθε αμφισβήτηση για το αν είναι ικανοί για ένα ένα ακόμα δαχτυλίδι. Η ομάδα του Γκρέγκ Πόποβιτς κράτησε μια φύση επιθετική ομάδα στο 34% εντός παιδιάς, και συνολικά στους 73 πόντους, ενώ το σεμινάριο άμυνας δόθηκε απλόχερα στην 3η περίοδο όπου οι Σπερς κράτησαν τους Κλίπερς

στους 11 πόντους...με τον Κάχι Λέοναρντ να έχει μόνος του στο ίδιο διάστημα 13 πόντους. Εφιαλτικό ήταν το βράδυ και για τον Κρις Πολ, ο οποίος έμεινε στους 7 πόντους με 4 ασίστ, 6 λάθη, 3/11 σουτ, ενώ ο Τζαμάλ Κρόφορντ είχε μόλις 1/11 σουτ. Ο Μπλέικ Γκρίφιν προσπάθησε να...διασωθεί από το ναυάγιο των Κλιπς με 14 πόντους. Όσο αφορά τους Τεξανούς, αυτοί μετρούν 16/17 στην έδρα τους απέναντι στους Κλίπερς, και είδαν τον Κάχι Λέοναρντ με 32 πόντους (13/18 σε 29 λεπτά), να κάνει ατομικό ρεκόρ καριέρας.

Σπουδαίο παιχνίδι, με αρκετά ρεκόρ έγινε και στο Ντάλας, με τους Ρόκετς να επικρατούν τον Μάβερικς με 130-128, και να φτάνουν στο 3-0, και μια ανάσα από την πρόκριση στα ημιτελική της Δύσης.Το παιχνίδι, όπως μαρτυρά και το σκορ ήταν συναρπαστικό, και χαρακτηρίστηκε από ένα ανελέητο run and gun (179 σουτ και 63 βολές), στο οποίο σημειώθηκαν 258 πόντοι, δηλαδή οι περισσότεροι πόντοι σε ένα αγώνα playoffs χωρίς παράταση από το 1995. Επίσης οι Μάβερικς έγιναν η πρώτη ομάδα από το 1994 και τους Ουόριορς που έχασε αγώνα χωρίς παράταση στα playoffs, έχοντας βάλει 128 πόντους. Ρεκόρ καριέρας στα playoffs έκανε και ο Τζέιμς Χάρντεν με 42 πόντους (7/7 βολές, 15/24 σουτ, 9 ριμπ.) βάζοντας δυο καθοριστικά καλάθια στο τελευταίο λεπτό, ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ ισοφάρισε το ρεκόρ του στα ριμπάουντ σε ένα παιχνίδι playoffs, μαζεύοντας 26. Επίσης οι Ρόκετς ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 13/24 τρίποντα. Όσο αφορά το Ντάλας, το οποίο δύσκολα μπορεί να γυρίσει την σειρά από το 0-3, 68 πόντους πέτυχαν μαζί οι Μόντα Έλις (15/25 σουτ, 9 ασίστ) και Ντίρκ Νοβίτσκι (11/11 βολές, 10/19 σουτ, 8 ριμπ.), αλλά δεν ήταν αρκετοί για να μπορέσει η ομάδα τους να μειώσει το σκορ.

Ο Πολ Πιρς είναι γεννημένος για μεγάλα παιχνίδια, και στα 37 του χρόνια συνεχίζει να το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία. Έτσι, στο «Verizon Center» της πρωτεύουσας ο «Truth» ήταν και πάλι παρών, και με τον τρόπο που ο ίδιος γνωρίζει έκανε αληθινό το 3-0 των Ουίζαρντς απέναντι στο Τορόντο (106-99). Οι Καναδοί προσπάθησαν πολύ να απαντήσουν στα δυο break τον Ουίζαρντς, και έτσι προσπέρασαν με 67-68 στο 34', ενώ συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου, όταν και πήραν τα «όπλα» τους οι Πολ Πιρς και Ότο Πόρτερ. Ο Πολ Πιρς είχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα, με το τέταρτο του τρίποντο στα 16,3'' πριν το τέλος να γράφει το 105-99 και να αποτελειώνει τους Ράπτορς. Ο Ότο Πόρτερ από την σειρά τους είχε 11 πόντους με 2/3 τρίποντα και 8 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τους «Μάγους» ήταν ο Μάρτσιν Γκόρτατ με 24 πόντους (11/15 σουτ, 13 ριμπ., 5 ασίστ και 4 κοψίματα) ενώ ο Τζον Ουόλ είχε 19 πόντους (15 ασίστ, 5 ριμπ.), σε ένα παιχνίδια που οι γηπεδούχοι είχαν 12/29 τρίποντα, γεγονός που αποτελεί ρεκόρ για αυτούς στην postseason. Για το Τορόντο, που θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται τις διακοπές του, ο ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν είχε 32 πόντους (6 ριμπ., 6 ασίστ) με τον Κάιλι Λάουρι να είναι και πάλι άστοχος (15 π., 5/22 σουτ, 7 ασίστ, 4 ριμπ., 4 κλεψ.).