Πανελλήνιο Κορασίδων: Αήττητος πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός

Σε μια "μονομαχία" που θα έκρινε τον πρωταθλητή, στο 27ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Πρωτέα Βούλας με 53-45, στο Κλειστό της Πυλαίας, και βρέθηκε αήττητος στην κορυφή.

Το "τριφύλλι" δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη επί της ομάδας της Βούλας, καθώς το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο και κανένας από τους δύο δεν κατάφερε να ξεπεράσει τη διαφορά των τεσσάρων πόντων στο σκορ. Οι παίκτριες του Θάνου Σόφτση προηγήθηκαν στο ημίχρονο με

27-26 και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (37-36). Στην τέταρτη περίοδο, οι βολές της Καραλή και το τρίποντο της Αναστασοπούλου έβαλαν μπροστά τον Πρωτέα (42-36), όμως, οι "πράσινες" ισοφάρισαν σε 42-42 με ένα σουτ της Κακούρη και άλλα δύο της Τσινάσα. Στο 36', η Πράπα με σερί τρίποντο και δίποντο άνοιξε τη διαφορά (47-42) και οι παίκτριες με ένα σερί 17-0, έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-42) και κατέκτησαν το πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 14-17, 27-26, 37-36, 45-53

Διαιτητές: Λόρτος-Τζίμα

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Σόφτσης): Χατζηβασιλείου 4, Αναστασοπούλου 7(1), Καραλή 11(1), Κοντοθανάση 3(1), Παυλινέρη, Καραμπάτσου 15(1), Κορρέ, Δανδουλάκη 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης-Αρχιμανδρίτης): Μαυράκη, Τσινάσα 15, Μουρίκη 2, Τσέτα 6, Τζερεμέ, Γλυνού, Γρύλια 3, Πράπα 14(1), Κασδαγλή 4, Κακούρη 9.