«Οργια» Ντέιβις και Αγγέλου-Ιτούδης... 2!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι μεταξύ της γηπεδούχου Αναντολού Εφές των Βαγγέλη Αγγέλου, Κώστα Βασιλειάδη (4π., 2ριμπ.) και της πρωτοπόρου του τουρκικού πρωταθλήματος Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη, επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι με 76-70 (17-16, 36-36, 50-55, 70-76), έχοντας σε απίστευτη ημέρα τον Τσαρλς Ντέιβις (27π., 11ριμπ.), Ο Αμερικανός με υπηκοότητα από το Αζερμπαϊτζάν σκόραρε τους 8 από τους 10 πόντους της Μπάνβιτ στο τελευταίο ενάμισι λεπτό του παιχνιδιού χαρίζοντας στην ομάδα του το σπουδαίο "διπλό"!

Στο πρώτο παιχνίδι του Βαγγέλη Αγγέλου για το τουρκικό πρωτάθλημα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 17-16. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες με 36-36. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Ιτούδη πάταγαν λίγο καλύτερα στο παρκέ από την Εφές, παίρνοντας στην ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου τη μέγιστη διαφορά που σημειώθηκε και από τις δύο ομάδες στον αγώνα, αυτή των 5 πόντων (50-55). Στο 4ο δεκάλεπτο αμέσως οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά και πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Μπιρκάν Μπατούκ (68-66) δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Τσαρλς Ντέιβις για την Μπάνβιτ, όπου με 8 συνεχόμενους πόντους έκανε το 68-66 σε 68-74! Πρώτα με δύο βολές ισοφάρισε σε 68-68, στη συνέχεια με δύο εύστοχα καλάθια έβαλε μπροστά την Μπάνβιτ με 68-72, ενώ 17’’ πριν το τέλος εκτέλεσε άλλες δύο βολές διαμορφώνοντας το 70-74, με τον Ζόραν Πλάνινιτς να έχει ευστοχήσει και αυτός στο ενδιάμεσο στο μοναδικό καλάθι της Εφές στα τελευταία δυόμιση λεπτά! Το τελικό 76-70 ήρθε από τον Κιθ Σίμονς με δύο ελέυθερες βολές στα 9’’ πριν το τέλος. Έτσι, η Μπάνβιτ συνεχίζει μόνη πρώτη στο τουρκικό πρωτάθλημα με 13 νίκες σε 14 αγώνες (ρεκόρ 13-1), ενώ η Αναντολού Εφές είναι ισόβαθμη στην 2η θέση με την Γαλατάσαραϊ, έχοντας 11 νίκες και 3 ήττες.

Ο Κώστας Βασιλειάδης δεν κατάφερε να βοηθήσει τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας 4 πόντους (2/3 δίπ.) σε 11’ συμμετοχής, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ. Πρώτος σκόρερ για την Αναντολού Εφές ήταν ο Τζαμόν Λούκας με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Κερέμ Γκονλούμ πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 29 λεπτά.

Για τους νικητές ο Τσαρλς Ντέιβις ήταν… όλα τα λεφτά πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ με 27 πόντους (8/14 δίπ., 11/12 β.) και 11 ριμπάουντ σε 34’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησαν ο Σάμι Μέχια και ο Ερλ Ρόουλαντ με 9 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Αλιάγκα - Τόφας 73-91
Άνκαρα - Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (σε εξέλιξη)

Η κατάταξη: Μπάνβιτ 13-1, Γαλατάσαραϊ 11-3, Αναντολού Εφές 11-3, Ουσάκ 9-5, Πίναρ Καρσίγιακα 9-5, *Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ 9-4, Τόφας 7-7, *Άνκαρα 8-5, Μπεσίκτας 6-8, Ολίν Εντιρνέ 6-8, Μερσίν 5-9, Τουρκ Τέλεκομ 5-9, Γκαζιάντεπσπορ 4-10, Τράμπζονσπορ 3-11, Σελτσούκ 3-11, Αλιάγκα 2-12. *Έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο