«Οδοστρωτήρας» το Χιούστον του «Παπ»! (vid's)

Και τώρα πιάστε τους...

Συγκλονίζουν οι Ρόκετς στο ξεκίνημα της regular season στο NBA καθώς δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα να κατατροπώσουν στο διάβα τους και τους πρωταθλητές, Σαν Ανατόνιο, επικρατώντας με 98-81 και φτάνοντας στο 6-0. Οι «Ρουκέτες» εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Γκρέγκ Πόποβιτς αποφάσισε να ξεκουράσει τους Τιμ Ντάνκαν και Μανού Τζινόμπιλι, που καταπονήθηκαν το προηγούμενο βράδυ στη νίκη των Σπερς απέναντι στην Ατλάντα (94-92), και έτσι οι ορεξάτοι Ρόκετς έφτασαν

την διαφορά και στο +30 (75-45), πριν το τελικό 98-81. Ο Ντουάιτ Χάουαρντ έστησε το δικό του πάρτι κάτω από τα δυο καλάθια έχοντας 32 πόντους με 16 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν σκόραρε 20 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Θετικός ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, αν και δεν μπόρεσε να σκοράρει (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο) έχοντας 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Σπερς, ο Κόρι Τζόσεφ είχε 18 πόντους (9/11 σουτ), ενώ ο Τόνι Πάρκερ έμεινε μόλις στους 6 πόντους (3/8 σουτ), αγωνιζόμενος μόλις 26 λεπτά.

Σε «δαιμονιώδη» φόρμα φαίνεται ότι βρίσκονται οι Μπλέιζερς, οι οποίοι μετά το Κλίβελαντ επικράτησαν με άνεση και του Ντάλας με 108-87, δείχνοντας σε «άγρια» κατάσταση. Οι Μάβερικς προηγήθηκαν με 46-50 στο ημίχρονο, αλλά από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν ουσιαστικά να επιστρέψουν στο παρκέ καθώς δέχθηκαν ένα επιμέρους σερί 35-18 στην εφιαλτική τρίτη περίοδος για αυτούς. «Δράστες» ήταν οι ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε το alter ego του, Νταμιάμ Λίλαρντ. Για τους Μαβς, ξεχώρισε για μια ακόμα φορά, ο αγέραστος Ντιρκ Νοβίτσκι με 17 πόντους και 6/17 σουτ.