Νίκησε και πέρασε στα ημιτελικά η Εθνική Νεανίδων

Τεράστια νίκη πέτυχε σήμερα(29/7) η Εθνική Νεανίδων, επικρατώντας της Γερμανίας με σκορ 54-48 που της έφερε την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που διεξάγεται στο Σεράγεβο.

Έτσι οι διεθνείς μας συνέχισαν το αήττητο σερί τους και τώρα περιμένουν την νικήτρια του αγώνα Λευκορωσία-Ισλανδία για να μάθουν την αντίπαλό τους.

Η Γερμανία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 6-0 και 13-4, 6.30 λεπτά από την έναρξη. Οι Ελληνίδες δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο οι αντίπαλες στο 14ολεπτό έφτασαν στο +13 (21-8). Κάπου εκεί

η Ελλάδα άρχισε στην αντεπίθεση. Βελτίωσε κατά πολύ την άμυνα της και με τις Κολλάτου, Ε.Τσινέκε και Βιντσιλαίου ισοφάρισε σε 23-23. Το τέλος του Α’ ημιχρόνου βρήκε τη Γερμανία να προηγείται με 27-23.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία κατάφερε και ξέφυγε και πάλι (34-23), αλλά 11 συνεχόμενοι πόντοι από την Έλενα Τσινέκε είχαν σαν αποτέλεσμα να μειώσει η εθνική σε 36-34 και να περάσει μπροστά με την Καρλάφτη με 37-36.

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και είχε καθαρό μυαλό. Η Καρλάφτη με τρίποντο έκανε το 47-45 και η Κολλάτου το 49-45 στο 38. Η Γερμανία μείωσε με τη Ροζεμέγιερ σε 49-47 για να τελειώσει ουσιαστικά τον αγώνα η Έλενα Τσινέκε με τρίποντο κάνοντας το 52-47, 1.10 από το τέλος. Μια βολή από την Κλουγκ και δύο από τη Γεροστεργιου έγραψαν το τελικό 54-48 για την Ελλάδα.

Δεκάλεπτα: 8-13, 23-27, 39-40, 54-48

ΕΛΛΑΔΑ: Τσουγκράκη 3(1), Τζανετάτου, Τσινέκε Ε. 25 (3/5 τρ., 8 ριμπ.), Κολλάτου 9( 1 τρ., 4 ριμπ, 4 κλ.), Τσινέκε Κ. 2, Βιντσιλαίου 5 (8 ριμπ.), Σταυροπούλου, Γεροστεργίου 2, Αναστασοπούλου (4 ριμπ.), Καρλάφτη 6(1), Δανδουλάκη 2.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Κλουγκ 12, Σίμον 4, Ντάουμπ, Σούτερ 9(2), Λανπενκούπερ 3, Περότσε 2, Μπάρα, Ζίσερ, Μπόχμκε 6(1), Ροζεμέγιερ 12(2), Κολ.