Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε την Εφές ο Παναθηναϊκός

Το αίμα του πίσω για την ήττα στην Τουρκία πήρε ο Παναθηναϊκός,νικώντας στην παράταση την Αναντολού Εφές με 92-81 .Οι «πράσινοι» επέτρεψαν στην τουρκική ομάδα να μπει στην διεκδίκηση της νίκης στο τέλος της κανονικής διάρκειας όμως ο Τζέιμς με 3/3 βολές έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Συγκλονιστικός ο Ρίβερς με 23 πόντους (5/10) τρίποντα,κορυφαίος στο πρώτο μέρος ο Τζεντίλε (15π.) και καθοριστικός ο Μπουρούσης στο δεύτερο ημίχρονο (14π.) ενώ ο Τζέιμς πέτυχε

τις κρίσιμες βολές στο τέλος του κανονικού αγώνα και συνολικά είχε 14 πόντους και 6 ασίστ.Για την Εφές 15 πόντους έβαλε ο Ερτέλ και 14 ο Γκρέιντζερ.

Το φιλμ

Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε τους Καλάθη,Φελντέιν,Τζεντίλε,Σίνγκλετον και Γκάμπριελ ενώ ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς τους Πολ,Γκρέιντζερ,Οσμάν,Μπράουν και Ντάνστον.

Με το καλάθι του Τζεντίλε ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ,ενώ ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες και από τις δύο ομάδες.Ο Ντάνστον έκοψε τον Γκάμπριελ,πριν αυτός αφήσει την μπάλα στο καλάθι της Εφές,όμως λίγο αργότερα ο ψηλός των «πρασίνων» με τρίποντο έκανε το 5-0.Στα 6' και 22'' το σκορ ήταν μόλις 5-4,με τον Οσμάν να έχει πετύχει τους πόντους της τουρκικής ομάδας.Ο Γρέιντζερ με γκολ φάουλ έκανε το 5-7,πριν ο Καλάθης ισοφαρίσει.Κακό το ματς στο μέσο της πρώτης περιόδου,με Παναθηναϊκό και Εφές να μην μπορούν να βρουν εύκολα στόχο.Με 2/2 βολές ο Τζεντίλε έκανε το 11-9 και στην συνέχεια οι Τούρκοι έμειναν με την μπάλα στα χέρια μετά την καλή άμυνα των «πρασίνων».Ο Ιταλός έκανε το 13-9 και με τρίποντο το 16-9, έχοντας ήδη 11 πόντους,ενώ ο κόουτς Περάσοβιτς έπαιρνε εκνευρισμένος τάιμ άουτ.Εκ νέου καλάθι από τον Τζεντίλε με τον Τόμας να απαντά.Με μπάζερ μπίτερ του Ρίβερς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-13 για τον Παναθηναϊκό.

Με καλάθια των Ρίβερς και Μπουρούση το σκορ έγινε 27-16 με τον Τόμας να έχει μειώσει προσωρινά με τρίποντο.Η Εφές κατέβασε την διαφορά στους 8 με νέο τρίποντο του Τόμας και στους 6 (27-21) ύστερα από προσπάθεια του Ερτέλ.Στο 7-0 το σερί των Τούρκων ύστερα και από το λέι απ του Ντάνστον (27-23) με τον Ρίβερς να ξεκολλάει το «τριφύλλι» με το δεύτερο εύστοχο τρίποντό του (30-23).Φάνηκε να αντιδρούν οι γηπεδούχοι με τον Μπουρούση να κάνει το 32-23.Ο Καρδιτσιώτης σέντερ χρεώθηκε έπειτα με αυστηρό αντιαθλητικό φάουλ σε προσπάθεια του Ντάνστον,με τον πρώην σέντερ του Ολυμπιακού να αστοχεί και στις δύο βολές.Η Εφές προσπαθούσε να.. ταΐσει τον ψηλό της και ταυτόχρονα να φθείρει τους παίκτες του Παναθηναϊκού.Με τρίποντο του Φώτση οι «πράσινοι» έκαναν το 35-23,παίρνοντας διαφορά ασφαλείας (+12).1’ και 47’’ για το ημίχρονο με το σκορ στο 38-27.Ο Χάνικατ με προσωπικές προσπάθειες έκανε το 38-30 και ο Γκρέιντζερ στα 3.6’’ για το ημίχρονο ευστόχησε σε δύο βολές για το 38-32 που έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια.Από 17 ριμπάουντ οι δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να έχει 7 λάθη έναντι 6 της Εφές.

Ο Οσμάν έβαλε το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου για το 38-35 και ο Καλάθης με 4 σερί πόντους έδωσε στο «τριφύλλι» αέρα 7 πόντων για το 42-35.Στην συνέχεια ο Ρίβερς σημάδεψε στεφάνι από τα 6.75 αλλά ο Τζεντίλε (15π.) με φόλοου έκανε το 44-35.Η Εφές πλησίασε με σουτ του Οσμάν στην λήξη της επόμενης επίθεσης (44-37).Στα επόμενα λεπτά ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε και επέτρεψε στην Εφές να προσπεράσει με 50-48,ύστερα και από το αντιαθλητικό φάουλ του Γκάμπριελ στον Ερτέλ.Ο Μπουρούσης ισοφάρισε για το 50-50 της τρίτης περιόδου με τον Φώτση να κόβει τον Τόμας στην τελευταία επίθεση των Τούρκων.

Η Εφές βρέθηκε και πάλι μπροστά με τον Ερτέλ για το 50-52,με τους Φώτση και Ρίβερς να δίνουν ανάσα στον Παναθηναϊκό (54-52).Τζέιμς και Μπουρούσης έκαναν το 58-57 με την τουρκική ομάδα να παίρνει φάουλ και να σκοράρει με βολές.Πολλές επαφές στις επόμενες φάσεις με το παιχνίδι να γίνεται physical.Οι «πράσινοι» πήγαν στο +3 με τον Μπουρούση να φτάνει τους 12 πόντους,όντας ο κορυφαίος των γηπεδούχων.Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει την ψυχραιμία του και είχε βάλει την Εφές στην διεκδίκηση της νίκης.Δύο καρφώματα από Μπράουν και Σίνγκλετον διαμόρφωσαν το 62-61 με δύο λεπτά για το τέλος ενός κρίσιμου αγώνα.Δύο βολές για τον Γκρέιντζερ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στους Τούρκους (62-63) πριν ακολουθήσουν δύο τρίποντα από Ρίβερς και Ερτέλ για το 65-66 με 43.7’’ για το τέλος.Στα 11.6’’ ο Μπράουν έκανε το 65-68 και ο Παναθηναϊκός ήταν στα πρόθυρα άλλης μιας αυτοκτονίας στην φετινή Ευρωλίγκα.Ο Ντάνστον έκανε φάουλ στον Τζέιμς,ο οποίος με 2/2 βολές έκανε το 67-68,με τον Περάσοβιτς να παίρνει τάιμ άουτ με 9,6’’ για το τέλος.Όπως είναι φυσιολογικό σε τέτοιες περιπτώσεις,η ευστοχία στις βολές θα έκρινε το αποτέλεσμα.Στην πρώτη επαναφορά ο Γκάμπριελ έβγαλε την μπάλα έξω και στην επόμενη ο Ρίβερς έκανε φάουλ στον Μπράουν,με τον άσο της Εφές να είναι εύστοχος (67-70).Στα 4’’ ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ σε σουτ για τρεις πόντους και με 3/3 ισοφάρισε σε 70-70!Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση ύστερα από την λάθος πάσα στην επίθεση της Εφές και το άστοχο μακρινό τρίποντο του Τζέιμς.

Φτάνοντας τους 20 πόντους ο Ρίβερς έκανε μόνος του το 75-70 στο ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου.8-0 σερί για τους «πράσινους».Ο Ντάνστον με 2/2 βολές μείωσε προσωρινά στους +3,με τον Γκάμπριελ να ευστοχεί από την γωνία για το 78-72.Η άμυνα του «τριφυλλιού» πίεσε την Εφές,που αστόχησε σε 3 σερί επιθέσεις.Βολές για τον Μπουρούση αυτή την φορά με τον σέντερ του Παναθηναϊκού να κάνει το 80-72 και τον Γκάμπριελ να καρφώνει για το 82-72.+13 με τρίποντο του Ρίβερς (85-72).Τελικό σκορ 92-81 για τον Παναθηναϊκό με την Εφές να καταρρέει στην παράταση.

Δεκάλεπτα: 21-13,38-32,50-50,70-70(κ.α.),92-81

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2,Νίκολς 3(1),Ρίβερς 23(5),Τζέιμς 14,Φώτσης 5(1),Φελντέιν,Γκάμπριελ 10(2),Τζεντίλε 15(1),Μπουρούσης 14,Καλάθης 6

Αναντόλου Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 11(3),Χάνικατ 11(1),Μπάλμπαϊ,Μπράουν 12,Οσμάν 9(1),Γκρέιντζερ 14(1),Όμιτς 2,Ερτέλ 15(1),Πολ,Ντάνστον 7