Ισπανία: Η Μπαρτσελόνα «σταμάτησε» τη Βαλένθια, νίκη-ανατροπή για Θανάση, «σοκ» για Ρεάλ

"Στοπ" στο αήττητο των τεσσάρων αγωνιστικών της Βαλένθια έβαλε η Μπαρτσελόνα, επικρατώντας 94-82 επί των "νυχτερίδων" και προσπερώντας τες παράλληλα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα (25-20, 10') και κυριάρχησε πλήρως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια άνετη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των "Μπλαουγκράνα" ήταν ο Ράις με 25 πόντους (7/10 3π.), ενώ ο Ναβάρο πρόσθεσε 11π. κι έγινε ο τέταρτος σκόρερ όλων

των εποχών στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ τελείωσε το ματς με 2 πόντους (1/4 εντός πεδιάς) και 3 ριμπάουντ σε 13:16'', ενώ από πλευράς Βαλένθια ξεχώρισαν ο Μαρτίνεθ και ο Σίκμα με 15π. έκαστος.

Con este triple Juan Carlos Navarro ha hecho historia: 4º anotador de siempre en #LigaEndesa @MovistarBasket @ceropic.twitter.com/UAYA9o7JKL

Liga Endesa (@ACBCOM) December 27, 2016

Στις νίκες επέστρεψε η Ανδόρρα του Θανάση Αντετοκούνμπο, κάμπτοντας την αντίσταση της Ουνικάχα Μάλαγα με 92-87. Η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε ακόμα και με +15 κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την επίδοσή τους στο δεύτερο μέρος και δη στο τέταρτο δεκάλεπτο, ώστε έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη-ανατροποή, "πιάνοντας" τη Μάλαγα στη βαθμολογία (8-5 ρεκόρ αμφότερες).

Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ είχε μόλις 2 πόντους (1/2 2π.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα λάθος σε 12:27'', ενώ κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σρέινερ και ο Γουόκερ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Ο Σερμαντίνι έκανε double double (16π., 10 ριμπ.), ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων, ξεχώρισε ο Σμιθ με 19π.

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Μπέτις, ρίχνοντας στο καναβάτσο τη Ρεάλ με 86-85. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε τον έλεγχο του αγώνα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο κατέρρευσε (26-16 επιμέρους σκορ υπέρ της Μπέτις), με αποτέλεσμα να υποστεί την δεύτερη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα. Με καλάθι του Ρέγιες, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 84-85 17'' πριν το τέλος, ωστόσο ο ίδιο υπέπεσε σε φάουλ, δίνοντας την ευκαιρία στον Τριγκουέρο να "γράψει" το τελικό 86-85 χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους, την οποία "σφράγισε" ο Λόκετ με μια τάπα στην εκπνοή.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λόκετ και ο Μαχάλμπασιτς με 16 πόντους έκαστος, ενώ από τη "Βασίλισσα" ξεχώρισε ο Γιουλ με 20 πόντους, αλλά 8/18 σουτ εντός πεδιάς (6/10 2π., 2/8 3π.), καθώς και ο "μοιραίος" Ρέγιες με 12π. και 11 ριμπάουντ.