Ισπανία: Χαλαρά η Ρεάλ, μεγάλο διπλό για Μπόγρη, ήττα για «Thanassis» (vids+pics)

Ο μεγάλος όγκος των παιχνιδιών της 10ης αγωνιστικής του Ισπανικού Πρωταθλήματος διεχήχθη σήμερα με πολύ ωραία παιχνίδια και με δύο από αυτά να έχουν ελληνικό ενδιαφέρον. Αρχικά η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε «πάρτι» απέναντι στην Μανρέσα και κέρδισε με 96-70. Το μεγάλο ματς της ημέρας έγινε στην Βασκονία, όπου η εντυπωσιακή Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη πέρασε από την έδρα της Σάσκι με 73-72. Αντίθετα η Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο γνώρισε την ήττα στην έδρα της Φουνελαμπράδα με 85-73.

Στο

παιχνίδι της Μαδρίτης, η Ρεάλ πήρε ένα προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (25-17), αλλά η Μανρέσα έπαιξε πολύ καλή άμυνα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-36. Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα, καθώς οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο σκόραραν 33 πόντους και εκτόξευσαν την διαφορά στο +23 (74-51). Το τελευταίο μέρος του ματς ήταν διαδικαστικό και το τελικό σκορ ήταν αναμενόμενο.

Καλύτεροι για τους Πρωταθλητές ήταν ο εντυπωσιακός Σέρχιο Γιουλ ο οποίος σε 16 λεπτά σημείωσε 24 πόντους (3/4 διπ, 4/5τριπ.) και μοίρασε 6 ασίστ. Επίσης πολύ καλός ήταν και ο Ντόντσιτς με 12 πόντους (3/4διπ.), 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από την Μανράσα ξεχώρισε ο Τραπάνι με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Τενερίφη ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο και με εξαιρετική άμυνα πήρε μικρό προβάδισμα με 3 πόντους (15-18). Η εικόνα προς το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν ρυθμό, αλλά να είναι κοντά στο σκορ (30-32 ημίχρονο). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξέσπασαν επιθετικά, αλλά η Τενερίφη κατάφερε να κρατήσει την διαφορά στο ελάχιστο σημείο (55-56). Η τελευταία περίοδος ήταν ένα θρίλερ με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν την νίκη στο τέλος με 73-72 και την Μπασκόνια να γνωρίζει ακόμα μία ήττα στο Πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ουάιτ με 17 πόντους και ο Μπεϊράν που άγγιξε το double double με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Γιώργος Μπόγρης ήταν πολύ καλός με 8 πόντους (4/6διπ.) και 3 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής. Από την Μπασκόνια ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο εξαιρετικός Λάρκιν με 23 πόντους (9/13 σουτ) και 3 ασίστ.

Το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας που ολοκληρώθηκε και είχε ελληνικό ενδιαφέρον ήταν αυτό της Φουνελαμπράδα με την Ανδόρα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήταν σε καλύτερο βράδυ από την αρχή καθώς πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα με 11 πόντους (28-17). Η Ανδόρα όμως στην δεύτερη περίοδο απάντησε με ένα εξαιρετικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν στο τέλος του ημιχρόνου με 41-44. Η τρίτη περίοδος του αγώνα ήταν καθοριστική καθώς οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και δέχθηκαν μόλις 9 πόντους και η διαφορά πήγε στο +9 (62-53). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Ανδόρα ηττήθηκε εύκολα με 85-73.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Πάουνιτς με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Ουέιρ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την Ανδόρα ξεχώρισε ο Μπουργιανάτζε με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 6 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 18 λεπτά.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας:

Βαλένθια-Μπέτις 66-56

Μούρθια-Σακόμπεο Μπλούσενς 74-76

Μπιλμπάο-Μπανταλόνα 83-70

Μάλαγα-Μπαρτσελόνα 19:30

El Montakit @BFuenlabrada rompe la racha del @morabancandorra (85-73).#LigaEndesa pic.twitter.com/3RA1DMRg0o

Liga Endesa (@ACBCOM) 27 Νοεμβρίου 2016

¡Un palmeo de @jbeiran33 le da el triunfo al Iberostar Tenerife @CB1939Canarias en Vitoria! pic.twitter.com/VNUFttUAG6

El @RMBaloncesto se lleva un cómodo triunfo (96-70) con un espectacular @23Llull (37 de valoración en 16 minutos).#LigaEndesa pic.twitter.com/tOLMKBaQkW