Ισπανία: Άγγιξε το... θαύμα η Ανδόρρα, "ίδρωσε" η Μπαρτσελόνα μετά τον Παναθηναϊκό

Η Ανδόρρα λίγο έλειψε να πάρει μια επική νίκη-ανατροπή επιστρέφοντας από το -21, ωστόσο ηττήθηκε από την Εστουδιάντες με 87-85.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για 30 λεπτά, με την Ανδόρρα να αφυπνίζεται στην τέταρτη περίοδο, την οποία ολοκλήρωσε με 32-13 επιμέρους σκορ υπέρ της. Παρόλα αυτά, ήταν αργά κι έτσι υπέστη την 4η ήττα της σε 10 αγώνες για το ισπανικό πρωτάθλημα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζάκσον με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σερμαντίνι με ένα μεγαλοπρεπέστατο double

double (21π., 16 ριμπ.). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 13 πόντους (4/8 2π., 1/2 3π., 2/8 β.), 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 19:10''.

Με δύο βολές του Ταϊρίς Ράις 1,7'' πριν τέλος, η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της Γκραν Κανάρια με 79-78, μόλις δυο μέρες μετά την άνετη επικράτησή της επί του Παναθηναϊκού για την Ευρωλίγκα. Με καλάθι του Ο' Νιλ, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 77-78 4'' πριν το τέλος, όμως στην επόμενη επίθεση του αγώνα ο Ράις κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (79-78), καθώς δεν υπήρχε ουσιαστικά χρόνος για μια οργανωμένη επίθεση, με αποτέλεσμα το μακρινό τρίποντο του Χέντριξ να μη βρει στόχο.

Ο Στράτος Περπέρογλου ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 16 πόντους (2/4 2π., 4/6 3π.), 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και ισάριθμο λάθος σε 22:10'', ενώ ακολούθησε ο Άντε Τόμιτς με 12π. Στους διακριθέντες ήταν και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έχοντας 10 πόντους (4/5 2π., 0/2 3π., 2/2 β.), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ αλλά και 2 λάθη σε 24:48''. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ξεχώρισε ο Πασέτσνικς (18π.).