«Ερυθρόλευκο» διπλό πλεονεκτήματος στο Τελ Αβίβ (vid)

Με μία πολύ καλή εμφάνιση σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ο Ολυμπιακός πέρασε από το Τελ Αβίβ νικώντας την μέτρια Μακάμπι των πολλών απουσιών με 82-71. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν επηρεάστηκαν από την απουσία του Βασίλη Σπανούλη και με εξαιρετική άμυνα και αρκετούς πρωταγωνιστές ο Ολυμπιακός έκανε το 7ο διπλό του στην φετινή

Ευρωλίγκα. Πλέον οι Πρωταθλητές έφτασαν στο 17-7 και εκμεταλλεύτηκαν την ήττα-σοκ της Ρεάλ από την Γαλατά μειώνοντας στον 1 βαθμό από την πρώτη θέση.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γκριν με 16 πόντους 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Λοτζέσκι με 15 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Γιώργος Πρίντεζης με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ενώ ξεχώρισαν ο Ουότερς με 14 πόντους και ο Παπανικολάου με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την Μακάμπι διακρίθηκε ο Λάντενσμπεργκ με 17 πόντους.

Το φιλμ

Μουδιασμένα μπήκε ο Ολυμπιακός στο παρκέ απέναντι στην Μακάμπι, αλλά κατάφερε να προηγηθεί έστω και για λίγο με 5-2 (στο 3') με τον Παπανικολάου όμως να χρεώνεται νωρίς με 2 φάουλ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Άιβερσον «έτρεξαν» ένα σερί 6-0 και πήραν το προβάδισμα με 8-5 (στο 5') με τους φιλοξενούμενους να προβληματίζουν με την επίθεση τους. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του 6-0 σερί χάρη σε 2/2 τρίποντα των Πρίντεζη-Λοτζέσκι και προηγήθηκε με 11-8 στο 7ο λεπτό του ματς. Η Μακάμπι ξαναπήρε το προβάδισμα με 13-11 (στο 9') με τρόποντο του Ρουντ, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα ακόμα 6-0 σερί έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέτυχαν 4 γρήγορους πόντους (21-13), όμως οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των «ερυθρόλευκων» και με 7 αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 21-20 με το γήπεδο να παίρνει «φωτιά». Με τον Λοτζέσκι να έχει βρει ρυθμό (10π.) και τον Μπιρτς να φτάνει τους 4 πόντους ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι μία διαφορά 8 πόντων (28-20 στο 15'), ενώ έπαιξε αυτά τα λεπτά και πολύ καλή άμυνα. Ο Πρίντεζης με το δεύτερο του καλάθι και φάουλ έφτασε τους 11 πόντους και για πρώτη έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 10 πόντους διαφορά (31-21), ενώ λίγο αργότερα σκόραρε και πάλι κάνοντας το 33-24 (στο 18'). Mε τον Γκριν να παίρνει τους «ερυθρόλευκους» από το χέρι στο σκοράρισμα ο Ολυμπιακός έφτασε και πάλι στο +10 (38-28 στο 19'), ενώ το ημίχρονο έληξε με 40-32.

Οι Πρωταθλητές στην τρίτη περίοδο του αγώνα μπήκαν πολύ καλά στην επίθεση, αλλά η άμυνα τους έκανε «νερά» με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν έστω και λίγο σε 45-39 (στο 23'). Ο Γκριν είχε πάρει και αυτός «φωτιά» και έφτασε τους 14 πόντους με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό στέλνοντας και πάλι την διαφορά στο +10 (49-39 στο 24'). Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα ακόμα καλάθι του Γκριν (16π.) πήγαν για πρώτη φορά στο +11 (54-43 στο 27') με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος και να έχει την νίκη στα χέρια του. Με καλάθια των Ουότερς-Μπιρτς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +15 (58-43), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 58-45.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν και πάλι την διαφορά στους 15 πόντους (62-47 στο 32') και ουσιαστικά ο νικητής είχε κριθεί με τον Ολυμπιακό να πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει. Περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά έφτασε το +18 (70-52) με τον Ουότερς να παίρνει την σειρά στο σκοράρισμα φτάνοντας τους 12 πόντους με 2/2 τρίποντα. Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα πλέον με το σκορ έπειτα από καλάθι του Λοτζέσκι να είναι 76-59 περίπου 4 λεπτά πριν την λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι δύο ομάδες είχαν χαλαρώσει αρκετά με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν την έκταση του σκορ κάτι που κατάφεραν προς στιγμή (78-65), ενώ το ματς έληξε με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μία μεγάλη και σχετικά εύκολη νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-40, 45-58, 71-82

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ρουντ 11(1), Σίλεϊ 9, Ζίλμενσον, Λεβί, Μέκελ 12(2), Πνίνι 3(1), Σέγκεφ, Οχαγιόν 11, Λάντενσμπεργκ 17(1), Αλεξάντερ, Άιβερσον 8

Ολυμπιακός: Γκριν 16(1), Μπιρτς 6, Γιανγκ, Παπαπέτρου 2, Ουότερς 14(2), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 15(1), Παπανικολάου 11(1), Μάντζαρης 1, Λοτζέσκι 15(2), Αθηναίου