Χάθηκε στο «πράσινο βουνό» η ΑΕΚ... (vid)

Το «πράσινο βουνό» ή αλλιώς Ζιελόνα Γκόρα μόνο φιλικό δεν αποδεικνύεται για τις Ελληνικές ομάδες, με την ΑΕΚ να έχει την τύχη που είχε ο Παναθηναϊκός για την Ευρωλίγκα της σεζόν 2015-16 και να ηττάται με 78-75 για το Champions League της FIBA, κλείνοντας τον πρώτο γύρο με ρεκόρ

4-3, με τους Πολωνούς να τους πιάνουν βαθμολογικά. Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς πλήρωσε το κακό της διάστημα από το 25΄και μετά όπου δέχθηκε ένα επιμέρους σερί 41-27 και ηττήθηκε χάρη στην πολύ κακή της αμυντική αντίδραση, όπου δεχόταν συνεχώς το ίδιο κόλπο με πικ εν ρολ από την ομάδα του Αρτούρ Γκρόνεκ.

Η ΑΕΚ επέμενε πολύ στο τρίποντο έχοντας 14/39 τρίποντα και μόλις 21 προσπάθειες για σουτ δυο πόντων (12/21) με τον Μαικλ Ντίξον να έχει 22 πόντους με 9/13 σουτ, αλλά να «σωπαίνει» στα τελευταία 15 λεπτά, ενώ συγκλονιστικός ήταν ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 16 πόντους (6/14 σουτ), 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Ο Ντούσαν Σάκοτα από την πλευρά του είχε 14 πόντους (4/10 σουτ). Για τους Πολωνούς ο Νεμάνια Ντούρισιτς είχε 23 πόντους (9/11 σουτ και 10 ριμπ.) με τον Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς να σκοράρει 12 πόντους (5/8 διπ., 6 ριμπ).

Το παιχνίδι

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε με περισσότερη ενέργεια το παιχνίδι, και με τον Ντίξον να πετυχαίνει οκτώ μαζεμένους πόντους προηγήθηκε με το καλημέρα με +10 (2-12) με την Ζιελόνα Γκόρα να απαντάει και με δυο μακρινά και...τυχερά τρίποντα (σε τελείωμα του χρονομέτρου επίθεσης) από τους Φλόρενς και Ζομοίσκι μείωσε σε 13-16, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 15-17 χάρη σε λει απ του Φλόρενς, έχοντας πρωτίστως κλέψει την μπάλα από τον Λαρεντζάκη. Αυτά ήταν και τα μοναδικά τρίποντα των Πολωνών στο πρώτο ημίχρονο (2/11).

Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς έχοντας ευστοχία έξω από τα 6.75 και με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα ανέβασε την διαφορά ως το +14 (21-35) στο 17', για να χάσει τον έλεγχο στην άμυνα της στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα επιμέρους σερί 10-2 και με αιχμή τον Ντραγκίσεβιτς να μειώσουν σε 31-37.

Τον έλεγχο της αναμέτρησης κράτησε και στο ξεκίνημα της τρίτης περίοδου η Ένωση και παρά το γεγονός ότι ο Ντούρισιτς μείωσε σε 37-42 στο 24', κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (37-48) με τον 20ο πόντο του Ντίξον, τρέχοντας ένα σερί 0-6. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι, και μετά το τάιμ άουτ του Αρτούρ Γκρόνεκ έτρεξαν ένα σερί 11-0, και με τον Κελάτι στο 1'23'' ισοφάρισαν σε 48-48, έχοντας ως προδιάθεση να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Στα 19'' με τρίποντο του Ντούρισιτς προηγήθηκαν με 53-51, με τον ίδιο παίκτη να καρφώνει μετά από κλέψιμο του Κόζαρεκ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 55-51, δεχόμενη ένα επιμέρους σερί 18-3 και πάλι στο τελευταίο τρίλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έχοντας αποκτήσει αυτοπεποίθηση θέλησαν να στήνουν συνεχώς το ίδιο πικ εν ρολ, και έτσι παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ μείωσε σε 57-56 μετά από κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ του Μιλόσεβιτς και τρίποντο του Σάκοτα, ο Μουρ με δύσκολο ντράιβ την επανέφερε στο +6 (62-56) στο 34', προβληματίζοντας τον Σλοβένο τεχνικό της Ένωσης. Ωστόσο μετά το τάιμ άουτ του Ζντόβτς οι παίκτες έδειξαν αντίδραση και με τρίποντα των Ουίλιαμς και Ούκιτς ισοφάρισαν σε 62-62 μην δείχνοντας διάθεση να παρατήσουν την μάχη.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι φαίνεται πως τα τάιμ άουτ ήταν ικανά να αλλάζουν τον ρυθμό, και έτσι οι Ζιελόνα Γκόρα μετά την προσωρινή ισοφάριση της ΑΕΚ έτρεξαν ένα δικό τους σερί 8-0 και με τρίποντο του Κόζαρεκ έφτασαν στο +8 (70-62) στο 37', με τον ίδιο παίκτη να φέρνει την ομάδα του 9 πόντους μακριά από την Ένωση στο 38' (73-64) μετά από καλάθι και κερδισμένο φάουλ. Ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 78-75 με τρίποντο του συγκινητικού Ούκιτς στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Γκρόνεκ): Φλόρενς 9 (1), Βον 4, Μούρ 11 (1), Ζάιτσεφ 4, Ντραγκίσεβιτς 12, Κελάτι 4, Γκρουζέσκι, Χριτσιανούκ 1, Ζαμοίσκι 3 (1), Ντούρισιτς 23 (2), Κάζαρεκ 7 (1).

ΑΕΚ (Ζντόβτς): Ούκιτς 16 (3), Σάκοτα 14 (3), Μιλόσεβιτς 6 (1), Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 22 (4), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 11 (3).