Χαμένη ευκαιρία στην Μόσχα (77-74) για ΠΑΟ (vid)

O Παναθηναϊκός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στην Μόσχα με το καλημέρα της σειράς με την ΤΣΣΚΑ για να σπάσει την έδρα . Στην παράταση η ΤΣΣΚΑ επικράτησε με 77-74 αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να κερδίσει το παιχνίδι και στην κανονική περίοδο και στην παράταση. Ομως οι χαμένες

μικρές λεπτομέρεις(βολές, ριμπάουντς κτλ) και οι κακές επιλογές στο τέλος από τον Διαμαντίδη, του στέρησαν την ευκαιρία να σπάσει την έδρα απέναντι σε μια μέτρια και αγχωμένη ΤΣΣΚΑ που δεν έδειξε να τρομάζει αλλά γι αυτο είναι μεγάλη ομάδα, επειδή κερδίζει και με μέτρια εικονα με την εμπειρία της. Ο Παναθηναϊκός την κράτησε χαμηλά στην 4η περίοδο σε ένα ματς που με 5τρ στην 3η περίοδο ενώ ήταν στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, το γύρισε από -13 και στο τέλος έδειξε με διαφορές 4π ότι το έχει. Αλλά οι λεπτομέρειες που είπαμε του το στέρησαν. Η ΤΣΣΚΑ είναι μια μπερδεμένη ομάδα όπως περιμέναμε και ο Παναθηναϊκός εχει τύχη παρά την κούραση στο επόμενο να σπάσει την έδρα καθώς υπάρχει πίκρα από το αποτέλεσμα αλλα πρέπει να βρει και πίστη από την εμφανισή του . Οι Κριάπα, Χάινς και Ουίμς ήταν κορυφαίοι της ΤΣΣΚΑ που χωρίς τον Τεόντοσιτς έχει πρόβλημα στην περιφέρεια. Λάσμε, Μασιούλις κορυφαίοι για τον ΠΑΟ. Ο Διαμαντίδης με μερικές εκλάμψεις αλλά στο μηδέν για 25' και κακές επιλογές στα κρισιμα σημεία. Αστοχος ο Μπράμος,λίγο έπαιξε ο Ούκιτς. Μάχες έδωσε ο Γκιστ και ο Ράιτ

ΤΟ ΦΙΛΜ

O Παναθηναϊκός με Διαμαντίδη, Ουκιτς, Μασιούλις, Φώτση και Λάσμε μπήκε δυνατά και έκλεψε μπάλες αλλά δεν έτρεξε. Ετσι το 4-6 και 9-8 στο 5' έγινε 17-8 και στο δεκάλεπτο έχανε με 21-14 καθώς είχε 0/7τρ και ο Χάινς με αντίπαλο τον Φώτση βασικά του έκανε μεγάλη ζημιά. Με την ΤΣΣΚΑ με ένα ψηλό σχήμα με τον Κριάπα στο 3 και αποκάλυψη τον Χάινς. Που έφτασε στους 11π στο ημίχρονο με την αρκούδα να πάιρνει τα ριμπάουντς (16-12) και τον Παναθηναϊκό με 0/8τρ και τον Διαμαντίδη άποντο. Πάντως το 31-18 και 36-24 έγινε μόλις και καλό 40-33 στο ημίχρονο με την καθυστερημένη είσοδο του Κάρι και του Μαυροκεφαλίδη και με τον Γκιστ να δίνει λύσεις και αμυντικά και επιθετικά αντί του Φώτση με τον Χάινς.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε με τον Μασιούλις το πρώτο τρίποντο στο 24' και μετά ο λιθουανός έβαλε ένα ακόμα (44-40,47-45) και το ματς άρχισε από την αρχή. Και στο σημείο αυτό παρά τον τρομερό Κριάπα για την ΤΣΣΚΑ τα τρίποντα άρχιζαν να μπαίνουν και με δύο κολλητά του Φώτση (δίδυμο στο σημείο αυτό με τον Μαυροκεφαλίδη στην φροντ λάιν) και συνολικά 4, ο Παναθηναϊκός πήγε το ματς στο καλάθι(53-51) και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει κιόλας. Αλλά δέχθηκε καλάθια από την γωνία από τον Φριτζόν που έφεραν πάλι την ΤΣΣΚΑ μπροστά . Ομως ο Διαμαντίδης με το πρώτο του καλάθι(τρίποντο) έφερε το ματς στον πόντο(57-55) στο 30' με τον ΠΑΟ να έχει 5/5 στην 3η περίοδο σε τρίποντα. Και με το 2ο τρίποντο του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα στο 33'(60-60) και μπορούσε και να προηγηθεί 2-3 φορές. Η ΤΣΣΚΑ έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για 5' και ο Παναθηναϊκός με τον Λάσμε με την τρομερή του άμυνα χώρων με χαμηλό σχήμα (Διαμαντίδης,Κάρι, Μπράμος) γύρισε το ματς σε 60-62. Σε ένα διάστημα που ο Μεσίνα ξέχασε εκτός τον Χάινς και τον Ουίμς και τον Τζάκσον. Το ματς εγινε άγρια δύση στο τέλος με την μπάλα να καίει και πολλές χαμένες βολές ,επιθέσεις και ριμπάουντς . Ο Παναθηναϊκός πέρασε πάντως με τις βολές του Λάσμε με 62-67 στο 37' με ένα 2-11(60-56,62-67) ελέγχοντας τα ριμπάουντς και κατεβάζοντας άνετα την μπάλα αφού η ΤΣΣΚΑ δεν πιέζει αποτελεσματικά. Ο Ουίμς μείωσε με τρίποντο 65-67 και ο Διαμαντίδης με 2β έκανε το 65-69. Ο Ουίμς αστόχησε πάλι στο τρίποντο αλλά ο Λάσμε έχασε την μπάλα και έκανε και το 5ο φάουλ του (67-69 με 2β Ουίμς). Γκιστ (1/2β) και 67-70 και Ουίμς 70 όλα στο 39'. Τρομερή φάση στο τέλος. Δεν δίνετε φάουλ στον Διαμαντίδη που αστοχεί αλλά ο Γκιστ με φόλοου κάνει το 70-72(χάνει την βολή). Ο Χάινς πάντως με 2β ισοφάρισε 72 όλα στα 30''. O Διαμαντίδης έκανε κάκιστη επιλογή στο τέλος κρατώντας συνέχεια την μπάλα στο τρίποντο και χωρίς σουτ και ντράιβ έδωσε στα 22''(!) στον Μπράμος που ισα που πέταξε την μπάλα στα 4'' και παράταση με το άστοχο δύσκολο σουτ του Τζάκσον στο μηδέν

Πάντως στην παράταση ο Παναθηναϊκός μπήκε χωρίς τον Λάσμε(φάουλ) . Και έχασε ευκαιρία στο 72-74 να παει και στο +4 αλλά ο κουρασμένος Διαμαντίδης έχασε τρίποντο και 2 βολές και ο ΠΑΟ το αμυντικό ριμπάουντς . Tελικά παρά τις χαμένες βολές του Ουίμς η ΤΣΣΚΑ κέρδισε με 77-74 καθώς η γηπεδούχος δεν έκανε φάουλ στα 20'' αλλα ο Διαμαντίδης έχασε μακρινό τρίποντο .Και με 2π στην παράτα

Δεκάλεπτα: 21-14,40-33,58-56,72-72,77-74
Τρίποντα: 8/21-6/25
Ριμπάουντς: 42-33
Λάθη: 15-13

ΤΣΣΚΑ(Μεσίνα): Μίτσοφ 2,Φρίτζον 10,Τζάκσον 5,Πάργκο 1,Κρίστιτς 5,Ουίμς 21(3/5δ,3/5τρ,5ας,5λ), Βορόνσεβιτς, Καουν 1,Κριάπα 17(11ρ,5ας), Χάινς 15(6/8δ,9ρ)
ΠΑΟ(Αλβέρτης):Μπράμος (0/5σ), Κάρι 3,Μπατίστ,Φώτσης 6(2/5τρ), Ούκιτς 2(1/6σ), Λάσμε 14(4/4δ), Μαυροκεφαλίδης 4,Διαμαντίδης 10(1/2δ,2/10τρ,7ας,4λ), Γκιστ 9,Μασιουλις 14,Ράιτ 12