«Ανάσανε» η Μπασκόνια

Επιτέλους νίκη για την Μπασκόνια μετά από τρεις σερί ήττες. Οι Βάσκοι επιβλήθηκαν της τελευταίας, αλλά μαχητικής για 20', Αρμάνι Μιλάνο με 87-74 και πήραν ανάσα στην προσπάθεια να παραμείνουν στην οκτάδα της Ευρωλίγκας. Το ματς μετά το πρώτο ημίχρονο (38-37) άνοιξε και οι παίκτες του Αλόνσο έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ της "Φερνάντο Μπουέσα Αρένα". Στο 13-11 η Μπασκόνια, ουραγός η Αρμάνι με 7-17.

Το δίδυμο Χάνγκα-Τίλι εξασφάλισε σε μεγάλο ποσοστό την νίκη. Ο Ούγγρος είχε 18 πόντους και ο Γάλλος 19. Double-double για τον Λάρκιν με 13 πόντους και 11 ασίστ.

Για τους ηττημένους, Πασκόλο, Τσιντσιαρίνι και Χίκμαν είχαν από 11 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Σίτο Αλόνσο ξεκίνησε την Μπασκόνια με τους Λάρκιν, Μπάντιντζερ, Τίλι, Χάνγκα και Βόιγκτμαν ενώ ο Γιάσμιν Ρέπεσα διάλεξε τους Καλνιέτις, Χίκμαν, Φοντέκιο, Μάτσβαν και Ραντούλιτσα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από την Αρμάνι που μέσα σε τρία λεπτά προηγήθηκε 10-3, προκαλώντας ένα μικρό σοκ στην Μπασκόνια. Οι Βάσκοι συνήλθαν γρήγορα και με τους Λάρκιν και Τίλι να πυροβολούν από τα 6.75μ έκαναν το 12-12. Ραντούλιτσα και Μάτσβαν απάντησαν για τους Ιταλούς αλλά η επιστροφή του Σενγκέλια βοήθησε τους γηπεδούχους να κλείσουν το δεκάλεπτο, προηγούμενοι 23-20.

Χέρι-χέρι συνέχισαν στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με την Μπασκόνια να παίρνει μικρό προβάδισμα, 29-25, στο 13’ και τον Ρέπεσα να καλεί τάιμ αουτ. Ο Καλνιέτις κατάφερε να βάλει μπροστά την Αρμάνι, 29-30, αλλά ο Χάνγκα με τέσσερις σερί πόντους έδωσε τα ηνία στους Βάσκους, 33-31. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-37 υπέρ των γηπεδούχων.

Παρά τα 10 λάθη τους, οι Ιταλοί όχι μόνο ήταν μέσα στο παιχνίδι αλλά κόντραραν στα ίσια την Μπασκόνια. Βέβαια και οι Βάσκοι δεν πήγαιναν πίσω, 8 λάθη σε είκοσι λεπτά. 13/35 σουτ για τους παίκτες του Αλόνσο, 13/31 για το σύνολο του Ρέπεσα.

Ο Χάνγκα ανέλαβε δράση στο δεύτερο μέρος και συνέβαλε τα μέγιστα στο 12-5 σερί που έτρεξε η Μπασκόνια. Ο Ούγγρος φόργουορντ είχε 14 πόντους, όσους και ο Τίλι, που έκανε το 54-42, γράφοντας την μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. 21 ασίστ για την Μπασκόνια που είχε φτάσει στο +16, 60-44, στο 27’. Η επιστροφή στις νίκες για τους Βάσκους ήταν θέμα ενός δεκαλέπτου με το σκορ στο 30' να είναι 66-53.

Μπάντιντζερ και Σενγκέλια έκαναν το 72-53 στο 33’ και οι Ισπανοί έφταναν σε μια εύκολη αλλά απαραίτητη για την συνέχεια νίκη. Ο Τίλι ήταν πρώτος σκόρερ πλέον με 19 πόντους και τα λεπτά που απέμεναν είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Με τρίποντο του Σενγκέλια στην λήξη διαμορφώθηκε το τελικό 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-37, 66-53, 87-74

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 11(2), Βόιγκτμαν, Χάνγκα 18(1), Μπομπουά 5(1), Μπλάζιτς, Ντιοπ 6, Τίλι 19(3), Λαπροβίτολα 2, Σενγκέλια 11(1), Μπάντιντζερ 13(1), Λουθ.

Αρμάνι (Ρέπεσα): ΜακΛίν 8, Φοντέκιο 5(1), Χίκμαν 11(1), Καλνιέτις 3, Ραντούλιτσα 6, Μάτσβαν 10(2), Πασκόλο 11, Τσιντσιαρίνι 11(1), Σάντερς 7(1), Αμπάς 2.