#Rio2016:Εύκολα η Σερβία την Βενεζουέλα

Η Σερβία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει την πρώτη της νίκη στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων, επικρατώντας της Βενεζουέλας με σκορ 86-62, έχοντας τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα σε εξαιρετική μέρα και τον Μίλος Τεόντοσιτς να επιστρέφει κανονικά στη δράση μετά τον τραυματισμό του.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς «πάτησε το γκάζι» στη δεύτερη περίοδο, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 21 πόντους και από εκείνο το σημείο και μετά η Βενεζουέλα δεν κατάφερε να την απειλήσει.

Κορυφαίοι για τους Σέρβους ήταν ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και νυν της Αρμάνι, Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους σε μόλις 15 λεπτά, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 19 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βάργκας και Ετσενίκε που σημείωσαν 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-14, 44-23, 68-41, 86-62