#FIBAU20Europe: Τα αποτελέσματα της 5ης ημέρας

Ολοκληρώνεται σήμερα (20/7) η πρώτη φάση της Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας στην Χαλκίδα, με την Εθνική μας ομάδα να αντιμετωπίζει την επίσης αήττητη Μ.Βρετανία στην πέμπτη και τελευταία αγωνιστική και να έχει το βλέμμα της στα παιχνίδια του τέταρτου ομίλου, με την Βοσνία να είναι η πιθανότερη αντίπαλος στα νοκ άουτ παιχνίδια που ξεκινούν την Παρασκευή (22/7).

Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δυο πρώτοι.

Ρεπό: Μαυροβούνιο

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Μαυροβούνιο 8, Γεωργία 5*, Σκόπια 4*, Αρμενία 4*, Πορτογαλία 3*.

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

B Όμιλος

Ισλανδία - Πολωνία (18:45)

Εσθονία - Λευκορωσία (21:00)

Ρεπό: Ρωσία

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Πολωνία 6*, Ρωσία 6, Ισλανδία 5* , Λευκορωσία 4*, Εσθονία 3*.

Γ Όμιλος

Αλβανία - Ολλανδία 54-65

Με τρεις νίκες και τρεις ήττες ολοκλήρωσε την πρώτη φάση η Ολλανδία η οποία επικράτησε της Αλβανίας με 65-54 και θα αγωνιστεί για το καλύτερο πλασάρισμα. Οι «οράνιε» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 31-28 στο ημίχρονο, αλλά σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τη νίκη. Για τους νικητές από 12 πόντους είχαν οι Μπίεσαρ (6/6 διπ.) και Μπρούνινγκ, ενώ σε double double έφτασε ο Μπάτερ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 6 ασίστ. Για τους Αλβανούς που δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν κάποιο ροζ φύλλο, ο Ντ.Λεκεντράϊ είχε 18 πόντους.

Κόσοβο - Ιρλανδία (14:15)

Ελλάδα - Μ.Βρετανία (18:45)

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Ελλάδα 8, Μ.Βρετανία 8, Ιρλανδία 6, Ολλανδία 5, Κόσοβο 5, Αλβανία 4.

Δ Όμιλος

Βουλγαρία - Βοσνία (16:30)

Ρουμανία - Σλοβακία (21:00)

Ρεπό: Κροάτια

Η Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Κροάτια 8, Βοσνία 5*, Ρουμανία 4*, Βουλγαρία 4*, Σλοβακία 3*