Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση

23:36 17/1/2018 - Πηγή: Bam
Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 3-0 σετ τη Λοκομοτίβ Μπακού στο «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ των ανδρών και χρειάζεται ήττα με 3-2 δύο σετ στη ρεβάνς της 1ης Φλεβάρη στο Αζερμπαϊτζάν ή νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ώστε να πάρουν το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός
πήρε το τρίτο σετ 25-8, κάτι που αποτελεί ιστορικό ρεκόρ. Το προηγούμενο ήταν 25-12 με τη φινλανδική Βαρκάους από τις 3 Φεβρουαρίου του 2000 στη Γλυφάδα για το Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Η ομάδα του Πειραιά δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ, όταν η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν μπήκε με ενθουσιασμό και πάθος, αλλά, όταν «ξεκλειδώθηκε» το παιχνίδι της, κατέρρευσε. Ο Ολυμπιακός στο 22-22 έκανε σερί 3-0 με επιθέσεις, Ράουβερντινκ, Αλεξίεφ και μπλοκ του Μπέμε και έκανε το 25-22.

Από εκεί και πέρα, η επικράτηση ήταν εύκολη, καθώς η υποδοχή της Λοκομοτίβ δε μπόρεσε να αντέξει το «ερυθρόλευκο» «σφυροκόπημα» από τα 9 μέτρα.

Τα σετ: 25-22, 25-15, 25-8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίντζγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (10/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 13% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Δαρίδης (λ), Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι, Στιβαχτής

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΠΑΚΟΥ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 4 (4/16 επ., 64% υπ. - 50% άριστες), Βασιλένκο 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 20% άριστες), Σαμάντοφ 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Ομποντνίκοφ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Τσερβιάκοφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Καζάτσκοφ 2 (1/3 επ., 1 άσσος) / Αλαχβέρντιεφ (λ, 70% υπ. - 40% άριστες), Αμπντουραζάκοφ 1 (1/4 επ., 60% υπ. -60% άριστες), Αλίεφ, Μπαράνοφ 1 (1/4 επ.)

Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε πως: «Kάναμε καλή εμφάνιση και, όπως αποδείχτηκε, είχαμε προετοιμαστεί καλά. Μόνο στο πρώτο σετ ανάμεσα στα τεχνικά τάιμ άουτ μας ισοφάρισαν, αλλά αυτό έγινε από τη δικιά μας απόδοση και όχι από τη δικιά τους.
Κάναμε ορισμένα λάθη τακτικής σε εκείνο το σημείο, αλλά θεωρώ οφείλονταν στο ρυθμό μας. Είμαι ευχαριστημένος και ικανοποιημένος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, που έπαιξαν καλά και συγκεντρωμένα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα».