Εδώ είναι Πειραιάς!

13:19 17/11/2016 - Πηγή: Bam
Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, με οδηγό την άμυνα του επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 59-52.Οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο του κι έτσι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Οι Πειραιώτες ήθελαν να βγάλουν από πάνω τους την κάκιστη ήττα από την Γαλατασαράι, την περασμένη Παρασκευή (11/11) και μόνο απέναντι στη λαβωμένη Μπαρτσελόνα θα μπορούσαν να το καταφέρουν. Ο αγώνας ξεκίνησε με αργό ρυθμό.
Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήθελε να σταματήσει το τρανζίσιον παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» και προς στιγμήν το κατάφερε. Ωστόσο οι Πειραιώτες, με κύριο όπλο τους την άμυνα και τα αμυντικά ριμπάουντ ξέφυγε στο 8' με +7 (16-9), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-16.

Το γεγονός ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να περιορίσουν αρκετά τον Τάιρις Ράις, τους έδωσε δυνατότητα να πηγαίνουν με μεγαλύτερη ψυχολογία στην επίθεση. Χαμηλό το σκορ ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μόλις 11 από τους «ερυθρόλευκους», έναντι εννέα των «μπλαουγκράνα». Η Μπαρτσελόνα αν και μείωσε στο καλάθι στο 14 (23-21), μέχρι το τέλος του εικοσαλέπτου έβαλε μόλις τέσσερις πόντους, με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 32-25.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Έφτασε τη διαφορά αρχικά στο +10 (37-27) και στο +11 (39-28) στη συνέχεια, για να απαντήσουν οι Καταλανοί με ένα σερί 6-0 μειώνοντας στους 5 (39-34). Ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά στο +10 (44-34) τη διαφορά με τους Χάκετ και Μπιρτς, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-38.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, μπορεί να μείωσε στο 38' στους 6 (56-50), ο Ολυμπιακός στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων κι έφτασε στην τέταρτη νίκη του στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-25, 49-38, 59-52.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 7, Σπανούλης 15 (3), Mιλουτινοφ 2 Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου , Μάντζαρης 5 (1), Παπαπέτρου 8 (2), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 1.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Μπαρτζώκας): Ράις 11, Χολμς 13 (2) Βεζένκοφ 3 (1), Έρικσον, Όλεσον 2, Τόμιτς 4, Ντόρσεϊ 9, Κόπονεν 6 (1), Περπέρογλου 4.