Άριστα… 20 για Ολυμπιακό!

18:36 8/12/2013 - Πηγή: Bam

Ο Ολυμπιακός έκανε το 20/20 νικώντας δια περιπάτου τον Πανελευσινιακό εκτός έδρας με 101-63 για την ένατη αγωνιστική. Κορυφαίος ο Πρίντεζης με 24 πόντους, άρεσε ο Παπαπέτρου.

Δίχως να ιδρώσει καν, ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος και στο εικοστό του επίσημο ματς στη φετινή περίοδο νικώντας πολύ εύκολα στην Ελευσίνα με 101-63. Ο Γιώργος Πρίντεζης με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των πρωταθλητών Ευρώπης, που είχαν 33/44 δίποντα

(75%), ενώ ευχάριστη έκπληξη ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους. Ο Λάρι Τέρνερ με 18 πόντους ξεχώρισε από τους γηπεδούχους.

Το ματς…

Το 2-0 από τον Τέρνερ ήταν το πρώτο και… τελευταίο προβάδισμα των γηπεδούχων στο ματς. Ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να «καθαρίσει» από νωρίς το παιχνίδι και τα κατάφερε. Ο Πρίντεζης πέτυχε τους 9 από τους 13 πρώτους πόντους της ομάδας του (4-13), ενώ συνεπικουρούμενος κυρίως από τον Μπέγκιτς οδήγησε την ομάδα του από το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (13-28). Περπέρογλου και Σλούκας ερχόμενοι από τον πάγκο πρόσφεραν επιπλέον λύσεις στον Γιώργο Μπαρτζώκα, ενώ ευχάριστη έκπληξη ήταν η παρουσία των Παπαπέτρου και Κατσίβελης, που έκλεισαν το ημίχρονο με 10 και 8 πόντους αντίστοιχα, φέρνοντας τους «ερυθρόλευκους» στο +25 (32-57).

Οι Πειραιώτες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, παρά τις προσπάθειες των Τέρνερ και Μελισσαράτου. Αλλά και πώς να το κάνουν όταν έφτασαν στα μέσα της τρίτης περιόδου το εξωπραγματικό 22/27 δίποντα (36-65). Το φράγμα του +30 έσπασε με το φινάλε της τρίτης περιόδου με γκολ-φάουλ του Λο (46-77). Ο Ράλεϊ-Ρος πέτυχε κάποια όμορφα καλάθια για τους γηπεδούχους στην τέταρτη περίοδο, όταν το στραβοπάτημα του Πρίντεζη τρόμαξε, αλλά μόνο προσωρινά και… αδίκως (μιας και αποδείχτηκε ένα απλό τράνταγμα και ούτε καν διάστρεμμα) τους ανθρώπους του Ολυμπιακού, που είδαν την ομάδα τους να ξεπερνά το +40 (60-101) και να νικά με μία ακόμη κατοστάρα.

Δεκάλεπτα: 13-28, 32-57, 46-77, 63-101.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 7, Παπαμακάριος, Αράπης 8, Ράλεϊ-Ρος 10, Μελισσαράτος 12, Τέρνερ 18, Μάντζαρης 4, Αβραμίδης 4, Χουχούμης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο 5, Ντάνστον 2, Σπανούλης 3, Περπέρογλου 11, Παπαπέτρου 15, Σλούκας 6, Λοτζέσκι 8, Μπέγκιτς 8, Πρίντεζης 24, Μάντζαρης 6, Καββαδάς 5, Κατσίβελης 8.