Ρώσος «εξολοθρευτής» για Φέντερερ, Ναδάλ

Η… προειδοποιητική βολή είχε έρθει από τον Ρώσο στα ημιτελικά, όταν και απέκλεισε τον Ρότζερ Φέντερερ. Ο Νικολάι Νταβιντένκο όμως, «σκότωσε» και τον Ράφα Ναδάλ στον τελικό του τουρνουά της Ντόχα, κατακτώντας το τουρνουά. Αν και έχασε με 6-0 το πρώτο σετ, αν και βρέθηκε μερικά ράλι μακριά από... την ήττα, ο αγαπημένος «Κόλια» των Ρώσων, ανέτρεψε τα προγνωστικά και «γύρισε» το ματς, επικρατώντας του Ναδάλ με 2-1 σετ (7-6 και 6-4 τα άλλα δύο). Χρειάστηκε να περάσουν 163 λεπτά αγώνα,
προκειμένου ο Νταβιντένκο να κατακτήσει τον πρώτο του τίτλο για το 2010. Μάλιστα, ο Ρώσος εξελίσσεται σε «κακό δαίμονα» του Ναδάλ, μια και τον κερδίζει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά (έπειτα από Σαγκάη και Λονδίνο) και πλέον τον προσπερνάει στις νίκες, έχοντας συνολικά πέντε, εναντίον τεσσάρων του τενίστα από τη Μαγιόρκα. Αν και λίγα λεπτά μετά τη νίκη του ο Νταβιντένκο δήλωνε: «έκπληκτος που τα κατάφερα. Δεν το περίμενα…» έφτασε αισίως τους 20 τίτλους, ενώ γίνεται μόλις ο δεύτερος παίκτης που αποκλείει Φέντερερ