Ουσιαστικός

Ο Ολυμπιακός μόνο αδιάφορος δεν ήταν στο τελευταίο του παιχνίδι για την πρώτη φάση της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 81-60 της Παρτιζάν με κορυφαίο τον Γιοτάμ Χαλπερίν. Σημαντική βοήθεια έδωσαν και οι Μπουρούσης, Κλέιζα και Τσίλντρες......Το ματςΟι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα το ματς. Γι’ αυτό και τα πρώτα λεπτά ήταν περισσότερο…αναγνωριστικά. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άρχισαν με τη συνηθισμένη πεντάδα τους και έτσι τους πήρε λίγο περισσότερο χρόνο για να βρουν ρυθμό. Όσο περνούσε η ώρα, όμως,
οι Πειραιώτες ανέβαζαν στροφές και κατάφεραν να φτάσουν για πρώτη φορά στο +8 (26-18), εφτά λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 7-1, όμως, η ομάδα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς μείωσε σε 27-25 για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τους Σέρβους να προηγούνται με 36-33.Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, Ρόμπερτς και Βράνιες άρχισαν να βάζουν προβλήματα στον Παναγιώτη Γιαννάκη και έτσι η Παρτιζάν πέρασε μπροστά 38-36 και 45-42, έξι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου