"Τρένο" η Μάλαγα, πέρασε και από το Τελ Αβίβ! (video)

Η φορμαρισμένη και επίμονη Ουνικάχα Μάλαγα άντεξε στη πίεση της Μακάμπι και με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πέρασε μετά από την Βαρκελώνη και από το Τελ Αβίβ με σκορ 89-78! Νέντοβιτς, Σερμαντίνι και Μπρουκς οι κορυφαίοι των νικητών, καθοριστικός και ο Μακάλουμ στο φινάλε.

Η βαθμολογική αντεπίθεση της Μάλαγα συνεχίστηκε στο φινάλε του πρώτου γύρου, με θύμα αυτή τη φορά την – χωρίς τον τραυματία Τόμας - Μακάμπι. Η «ομάδα του λαού» προερχόταν από την εντός έδρας επιτυχία επί της Φενέρμπαχτσε και είχε σταθερό προβάδισμα από το ξεκίνημα,
με τους Τζάκσον (4ασίστ) και Κόουλ (7 πόντοι) να ξεκινούν θετικά. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 22-19 αλλά η διαφορά γρήγορα πήγε στο +14 για τους γηπεδούχους, αφού οι Ισπανοί έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο σταθερά καλός Μπρουκς (14 πόντους στο ημίχρονο) αποτέλεσε το αντίβαρο και το πρώτο 20λεπτο έληξε στο 47-39.

Το δεύτερο μέρος ήταν μια τελείως διαφορετική υπόθεση. Ο ηγέτης της Ουνικάχα, Νέμανια Νέντοβιτς πήρε πάνω του το ματς, οι Ισπανοί όχι μόνο σταμάτησαν να δωρίζουν τη μπάλα αλλά και να παίρνουν σωρηδόν τα επιθετικά ριμπάουντ και το ματς γύρισε τούμπα, 58-61 στο φινάλε της τρίτης περιόδου με τον Σερμαντίνι να δίνει λύσεις στις τελευταίες επιθέσεις της.

Ο Γεωργιανός συνέχισε να κυριαρχεί και η διαφορά έφτασε ως τους 5 (58-63), αλλά τρία συνεχόμενα τρίποντα του Τζάκσον έδωσαν οξυγόνο στη Μακάμπι (67-66). Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε από τα μεγάλα σουτ: έναν τέτοιο έβαλε ο Σουάρεθ για το 73-77 (03:27 για το φινάλε), άλλο ένα ο Μακάλουμ (75-82, 01:52), με την Μακάμπι να μην μπορεί να βρει λύσεις και να πλησιάσει ενδιάμεσα.

Το τελικό 78-89 ήρθε χωρίς καρδιοχτύπι στο φινάλε και απόλυτα δίκαια για την σκληρή Ουνικάχα, που νίκησε κατά κράτος το ενστικτώδες αλλά συχνά άναρχο παιχνίδι των γηπεδούχων. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Μακάμπι είχε 13(!) κλεψίματα, αλλά μόλις 29/60 σουτ εντός παιδιάς.

Μακάμπι: Μασούρ 4, Ρολ 5, Κέιν 4, Τάιους 6, Ντιμπαρτολομέο 3, Κοέν 3, Σεγκέβ, Κόουλ 16 (4ας), Μπόλντεν 8 (10ρ, 5κλ), Παραχούσκι 15 (7ρ), Τζάκσον 14 (5ας).

Μάλαγα: Μακάλουμ 15 (6ας), Ντίαθ 6, Ντίεθ 2, Νέντοβιτς 20, Σερμαντίνι 15 (9ρ, 2μπλοκ), Βατσίνσκι 5, Μπρουκς 18 (4 επιθετικά ριμπάουντ), Όγκουστιν 4, Σουάρεθ 4.