Σημαντική νίκη για Elan Chalon

Τι συνέβη στα άλλα παιχνίδια στον όμιλο του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League, στο κλείσιμο του πρώτου γύρου του 2ου ομίλου.

Οι Iberostar Tenerife και MHP Riesen Ludwigsburg μοιράζονται την κορυφή στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League μετά το τέλος του πρώτου γύρου, ενώ η Elan Chalon
πήρε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Στην Τουρκία, λοιπόν, η Elan Chalon νίκησε την Gaziantep με 68-73 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-4, σε αντίθεση με την ομάδα του Nenad Markovic, η οποία γνώρισε την 5η συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση και έμεινε στο 2-5. Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό καθ’ όλη τη διάρκειά του, όμως οι Γάλλοι κατάφεραν στο τέλος να πάρουν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισε ο James Farr με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Ronald Freimanis είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στο ντεμπούτο του Φώτη Κατσικάρη στο Basketball Champions League, η Iberostar Tenerife νίκησε τη Neptunas με 90-67 και παρέμεινε στην κορυφή του 2ου ομίλου. Οι νησιώτες πήραν μια σημαντική διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και έτρεξαν επί μέρους σκορ 30-16 και κατάφεραν να την αυξήσουν χάρη στην πολύ αποτελεσματική τους άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο (23-11). Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Tim Abromaitis με 18 πόντους, ενώ ο Nicholas Richotti είχε 8 πόντους και 9 ασίστ. Από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Jaun Palacios με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στη Σικελία, η MHP Riesen Ludwigsburg πέτυχε την 10η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς επιβλήθηκε της Orlandina με 61-72. Οι Ιταλοί είχαν το παιχνίδι στα μέτρα τους στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 30-29, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι και έτσι έφτασαν στο 6-1 στον 2ο όμιλο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Thomas Walkup, ο οποίος γέμισε την στατιστική του με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Jakub Wojciechowski με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.