Ροδίτες ιππότες άλωσαν την Πάτρα

Ο Προμηθέας γύρισε από το -12 στο 36΄ (62-74) στο -2 στο 39΄ (76-78), αλλά ο Κολοσσός άντεξε και πανηγύρισε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Αχαϊα με σκορ 76-80.

Καταπληκτικό ματς στο «Δημήτριος Τόφαλος» της Πάτρας, με τον Κολοσσό Ρόδου να επιφυλάσσει στον Προμηθέα Πατρών την πρώτη του εντός έδρας ήττα στην Basketleague μετά από τρεις σερί νίκες. Οι Ροδίτες ήταν καλύτεροι και είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Τι-Τζέι Μπρέι των 24 πόντων (4/8 τρίποντα). Μετά το ισόπαλο 18-18 στο δεκάλεπτο προηγήθηκε 39-44 στο ημίχρονο και 54-64 στο
30΄. Μάλιστα η ομάδα του Λυκογιάννη έφτασε τη διαφορά στο +12, 62-74 στο 36΄, δείχνοντας πως θα καθαρίσει χωρίς προβλήματα τον αγώνα.

Ωστόσο ο Προμηθέας δεν τα παράτησε, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την βιασύνη των φιλοξενούμενων να τελειώσουν το ματς και με μεγάλα σουτ αλλά και σωρεία επιθετικών ριμπάουντ μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (74-76) στο τελευταίο λεπτό.

Το φινάλε ήταν δραματικό: με το σκορ στο 76-78 από καλάθι του Μιλόσεβιτς στα 33΄΄ ο Γκρίφιν αστόχησε σε τζαμπ-σουτ στα 15΄΄, ο Γκίκας πήρε το ριμπάουντ αλλά έδωσε απρόσεκτη πάσα που έκλεψε ο Γκρίφιν και με κάρφωμα στα 5΄΄ διαμόρφωσε το τελικό 76-80.

Για τους νικητές άξιοι συμπαραστάτες του Μπρέι ήταν οι Γκρίφιν (17πόντοι, 5 ασίστ) και Χάρις (10 πόντοι, 5 κλεψίματα), αλλά και ο Τζόουνς με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Πατρινούς ο Μιλόσεβιτς τα έκανε όλα με 26 πόντους (9/10 σουτ) και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τζουντζιαράκης είχε 15 πόντους με 5/5 σουτ και 4/5 βολές. Ο Νίκος Γκίκας είχε 8 πόντους, 5 ασίστ αλλά και 5 λάθη, ενώ ο Φαγιέ ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του με μόλις 3 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 26 λεπτά. Άποντος ήταν ο Τρέβορ Ρέλεφορντ σε μόλις 5 λεπτά συμμετοχής.

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 8, Έβανς 5, Γκίκας 8, Σαλούστρος 6, Μιλόσεβιτς 26, Τουντζιαράκης 15, Φαγιέ 3, Ρέλεφορντ, Δημάκος Χολ 5.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 17, Χάρις 10, Σχίζας 6, Μπρέι 24, Ράιτ, Τζόουνς 8, Γεωργαλής, Μπιλής, Σταμάτης 9, Παπαδάκης 3, Τσαλμπούρης.