Πέρασε από την Κροατία η Ιταλία

Η Ιταλία στο ντέρμπι του τετάρτου ομίλου νίκησε στο Ζάγκρεμπ την Κροατία εύκολα με 80-64. Στον άλλο αγώνα η Ρουμανία επικράτησε της Ολλανδίας.

Η Κροατία έψαχνε την πρώτη νίκη της στα προκριματικά, μπήκε δυνατά στο παρκέ της Χάλα Ντράζεν Πέτροβιτς και προηγήθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου με 16-4 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 23-15. Οι Ιταλοί με τον Ντέλα Βάλε να σκοράρει κατά βούληση, πέτυχαν την ανατροπή πηγαίνοντας
στα αποδυτήρια για ημίχρονο προηγούμενοι με 35-32. Η ομάδα του Ρομέο Σακέτι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με διψήφια διαφορά και διπλασίασε τις νίκες της στον όμιλο. Ο Ντέλα Βάλε είχε 25 πόντους με τον Άμπας να προσθέτει 13. Για τους Κροάτες που ακόμα δεν έχουν νίκη, ο Ντάρκο Πλάνινιτς σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 32-35, 47-60 και 64-80

Στην Κλούζ, η Ρουμανία πήρε την πρώτη νίκη της στην προκριματική φάση με 75-68 επί της Ολλανδίας. Οι γηπεδούχοι μετά την πρώτη περίοδο, βελτιώθηκαν στην άμυνα και κατάφεραν πάρουν μια διαφορά που σταδιακά ανέβασαν. Μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν και με 18 πόντους. Οι Ολλανδοί, αντέδρασαν, όμως ήταν αδύνατο να κάνουν την ανατροπή. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάτε με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Φράνκε είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-27, 54-46 και 73-68

Μετά από την ολοκλήρωση δυο αγωνιστικών στον τέταρτο όμιλο η Ιταλία είναι πρώτη με 4 βαθμούς, Ρουμανία και Ολλανδία έχουν από 3 και στους 2 είναι η Κροατία.