Ο Πιέρος έδειξε τον δρόμο

Η Κοπεγχάγη νίκησε 2-0 τη Σέριφ με τον Ζέκα βασικό και τον Σωτηρίου να ανοίγει το σκορ και πήρε το «εισιτήριο» για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Δανοί ήθελαν μόνο το «τρίποντο» και το κέρδισαν δίκαια, έστω κι αν σπατάλησαν το πρώτο ημίχρονο (0-0).

Ο Κύπριος επιθετικός έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 56' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λίφτνερ διπλασίασε τα τέρματά και έκανε πιο εύκολο το έργο της. Πρώτη στον 6ο όμιλο τερμάτισε η Λοκομοτίβ Μόσχας χάρη στο εκτός έδρας 2-0 επί της αδιάφορης βαθμολογικά Ζλιν.

Χωρίς νίκη ο Απόλλωνας

Στο 5ο γκρουπ, η Έβερτον αν και
χωρίς ελπίδες, βρήκε τους λόγους και επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα στην Κύπρο, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη και αφήνοντας χωρίς «τρίποντο» τους Κύπριους. Το 1-0 επί της Λιόν ήταν αρκετό για να δώσει στην Αταλάντα την πρωτιά στο άλλο ματς του ομίλου.

«Διπλό» πρόκρισης

Το... κόλπο γκρόσο έκανε η Αστάνα με το εκτός έδρας 1-0 επί της Σλάβια, καθώς προσπέρασε την ομάδα της Πράγας στη βαθμολογία του 1ου ομίλου και ακολούθησε στη νοκ άουτ φάση τη Βιγιαρεάλ. Η τελευταία έχασε 1-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Ισπανία, αλλά δεν αγχώθηκε καν, αφού είχε «κλειδώσει» προ πολλού την πρώτη θέση.

Εύκολα οι Ουκρανοί

Στο 2ο γκρουπ η Ντιναμό επικράτησε άνετα με 4-1 της Παρτιζάν, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν μαζί στον επόμενο γύρο, αλλά με τους Ουκρανούς πρώτους. Στο αδιάφορο βαθμολογικά άλλο παιχνίδι, η Γιουνγκ Μπόις επιβλήθηκε με 2-1 της Σκεντέρμπεου

«Χρυσός» βαθμός

«Μάχη» έγινε στον 3ο όμιλο, όπου η Μπουγιουκσεχίρ νίκησε 2-1 την Μπράγκα (η οποία είχε «σφραγίσει» την πρόκριση) και... ήλπιζε μέχρι τη στιγμή που ισοφάρισε η Λουντογκόρετς τη Χόφενχαϊμ σε 1-1. Ο βαθμός ήταν αρκετός για να δώσει στους Βούλγαρους τη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος
Βιγιαρεάλ-Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-1 (60' Μπλάκμαν)
Σλάβια Πράγας-Αστάνα 0-1 (38' Άνιτσιτς)

2ος όμιλος
Ντιναμό Κιέβου-Παρτιζάν 4-1 (6' Μόροζιουκ, 28', 31', 77' πεν. Ζούνιορ Μοράες - 45'+4' πεν. Γέφτοβιτς)
Γιουνγκ Μπόις-Σκεντέρμπεου 2-1 (55' Οαρό, 90' Ασαλέ - 51' Γκαβαζάι)