Ο Πάνκος «έσπρωξε» την Ζάλγκιρις στην νίκη 91-83 την Έφες (video)

Η Ζάλγκιρις επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες επικρατώντας με 91-83 της Έφες στο Κάουνας. Ο Ουλάνοβας με 22 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, με τον Πάνκος να σκοράρει 5 πόντους στην σειρά, όταν η τουρκική ομάδα μείωσε στους τρεις πόντους.

Με τον Ουλάνοβας να σκοράρει κατά βούληση στο πρώτο ημίχρονο (20 πόντοι) η Ζάλγκιρις πήρε από νωρίς τον έλεγχο του ρυθμού, όχι όμως και ένα σημαντικό προβάδισμα. Κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να «χτίσουν» μια διαφορά, η
Έφες είχε τις λύσεις. Πότε με τον Λίντο, πότε με τον Ντάνστον και πότε με τον Σίμον. Το ημίχρονο βρήκε την Ζάλγκιρις προηγούμενη με 47-44.

Οι παίκτες του Περάσοβιτς στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να σταματήσουν τον Ουλάνοβας, πέρασαν μπροστά με 48-47, όμως δεν χάρηκαν πολύ. Γιανκούνας και Βαλίνσκας οδήγησαν και πάλι μπροστά την ομάδα του Κάουνας, 66-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο αρχηγός της Ζάλγκιρις, Παούλιους Γιανκούνας που με συνεχόμενα καλάθια έδωσε προβάδισμα 12 πόντων, 78-66. Κάπου εκεί η Έφες αντέδρασε, πίεσε στην άμυνα, βρήκε σκορ από Ντάνστον και Άνταμς, μειώνοντας σε 86-83. Εκεί ανέλαβε δράση ο Πάνκος που με 5 σερί πόντους έδωσε στην ομάδα του την νίκη.

Ο Ουλάνοβας με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκορερ των νικητών, 17 πρόσθεσε ο Γιανκούνας και 10 ο Πάνκος που μοίρασε και 7 ασίστ. Για την Έφες, ο ντάνστον είχε 17 πόντους και 5 μπλοκ.

Τα δεκάλπετα: 22-26, 47-44, 66-61 και 91-83.