Ημέρα φιλοξενούμενων στο γκρουπ του ΠΑΟΚ

Η 9η αγωνιστική ημέρα του 2ου ομίλου του Basketball Champions League της σεζόν 2017-2018 θα καταγραφεί στα πρακτικά του θεσμού ως ημέρα των φιλοξενούμενων! Κι αυτό, διότι έσπασαν οι έδρες και στα τέσσερα παιχνίδια, με τους οικοδεσπότες να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι.

Δεν ήταν μόνο ο ΠΑΟΚ, που έφυγε νικητής την Τετάρτη (20/12) από την Τουρκία, κόντρα στην Γκαζιαντέπ (με σκορ 65-77).
Και οι άλλες τρεις ομάδες στον όμιλό του, που έπαιζαν εκτός έδρας, πήραν σπουδαίες νίκες, οι οποίες διαμόρφσαν νέα δεδομένα στο βαθμολογικό πίνακα.
Την Τρίτη (19/12) διεξήχθησαν τα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια του 2ου ομίλου στο Basketball Champions League. Μετά τα αποτελέσματα σε αυτούς τους αγώνες, η Iberostar Tenerife ανέβηκε και πάλι στην πρώτη θέση, ενώ οι Netpunas και Elan Chalon έβαλαν σημαντικούς βαθμούς στο σακούλι. Ο ΠΑΟΚ με τη δική το νίκη ανέβηκε στην 6η θέση.

Στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου, η Iberostar Tenerife επανήλθε στις νίκες και πήρε «διπλό» πρωτιάς στη Γερμανία, καθώς επιβλήθηκε της MHP Riesen Ludwingsburg με 62-83. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκε με 17-26 στο πρώτο δεκάλεπτο και άντεξε στην πίεση των Γερμανών, οι οποίοι μείωσαν στον πόντο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (36-37), με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια εύκολη νίκη που της δίνει σημαντικό προβάδισμα για την πρώτη θέση. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της MHP Riesen Ludwingsburg από την iberostar Tenerife, με την ομάδα του John Patrick, να μην έχει γνωρίσει άλλη ήττα στη διοργάνωση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης με 17 πόντους, ενώ για τους Γερμανούς, ο Thomas Walkup είχε 20.

Η Neptunas πήρε μιας σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη στη Λετονία, επικρατώντας της Ventspils με 69-84 και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 20-11 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά η Neptunas αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (31-37). Στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου, οι Λιθουανοί ήταν μπροστά με διψήφιες διαφορές και έτσι έφτασαν στην 6η τους νίκη στον 2ο όμιλο. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Edgaras Zelionis, ο οποίος πλήγωσε την προηγούμενη ομάδα του με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά της Ventspils ο Blake Hamilton είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στη Σικελία, η Elan Chalon επιβλήθηκε της Orlandina με 69-79 και έμεινε μόνη της στην 4η θέση του ομίλου με ρεκόρ 5-4. Οι Γάλλοι είχαν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (10-20) και παρά τι φιλότιμες προσπάθειες των γηπεδούχων, πέτυχαν την 3η συνεχόμενη νίκη τους στη διοργάνωση και έγιναν το φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Γαλλίας ήταν ο Jeremy N’zeulie με 23 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους διασώθηκε ο Mirza Alibegovic με 16 πόντους.