Επιστροφή στις νίκες για τη Χίμκι

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι βρήκαν πόντους από την περίμετρο χάρη στο εκρηκτικό ξεκίνημα του Ντάνγκουμπιτς που είχε 4/4 τρίποντα κι έκλεισαν μπροστά στο +7, 21-14, αφού η Χίμκι δεν είχε επιθετικό ρυθμό.

Με σερί 7-0 η ομάδα του Μπαρτζώκα ισοφάρισε σε 21-21, ωστόσο ο Ρότσεστι πήρε τη σκυτάλη από τον Ντάνγκουμπιτς, οι Ρώσοι ενώ είχαν αμαρκάριστα σουτ, ήταν πολύ άστοχοι, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 11 πόντους, 37-26, δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Τελικώς, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Χίμκι να μειώνει 37-31 με τρίποντο του
Γκιλ.

Στην τρίτη περίοδο Σέρβοι και Ρώσοι συμβάδιζαν στο σκορ, πηγαίνοντας χέρι χέρι, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η σταθερότητα του Άντερσον, ο ρόλος κλειδί του Μόνια και το επιθετικό ξέσπασμα του Σβεντ, ήταν ικανά να "σβήσουν" την ορμή του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος είχε ως μοναδικό στήριγμα τον ασταμάτητο Ρότσεστι. Το σύνολο του Μπαρτζώκα πέτυχε 27 πόντους, δέχθηκε 16 και ντούμπλαρε τις νίκες του επί των Σέρβων τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με 79-70.

Ο Σβεντ ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής, σταθερά καλός ο Άντερσον με 14 πόντους, ο Τόμας προσέθεσε 11 πόντους, ο Μάρκοβιτς είχε πολυεπίπεδη προσφορά με 7 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους, ο συγκινητικός Ρότσεστι εκτίναξε το ranking στο 38 αγγίζοντας το triple double με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής, ο Ντάνγκουμπιτς είχε 20 πόντους με 5/8 τρίποντα, ο Φελντέιν σταμάτησε στους 14 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 16-17, 17-21, 16-27

ΤΕΛΟΣ ΔΕΚΑΛΕΠΤΩΝ: 21-14, 37-31, 54-52, 70-79