Σούπερ Άρης καθάρισε 2-0 τον Απόλλωνα Πόντου κι έμεινε στην κορυφή

18:10 7/1/2018 - Πηγή: iApopsi

Σούπερ για ένα ημίχρονο ο Άρης, καθάρισε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης 2-0 τον Απόλλωνα Πόντου και παρέμεινε στην κορυφή της Football League.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με γκολ των Πλατέλλα (14’) και Ντούνη (45’), με την ομάδα της Καλαμαριάς

-που έπαιξε με δέκα παίκτες από το 34’- να μένει με έντονα παράπονα για αποφάσεις της διαιτησίας.

Ο Άρης ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε, με τον Πλατέλλα να κάνει το 1-0 στο 14’ με σουτ στην κίνηση -και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ- ενώ απείλησαν εκ νέου στο 23’ με κεφαλιά του Πσά που πέρασε άουτ.

Ο διαιτητής στο 34’ έδειξε στον Γεωργιάδη τον δρόμο για τα αποδυτήρια, καθώς -παρά την εντολή του- βιάστηκε να εκτελέσει φάουλ πριν ακούσει το σφύριγμα, με τις διαμαρτυρίες να οδηγούν στην αποβολή του Δημήτρη Καλαϊτζίδη.

Παρά τον χαμηλό ρυθμό στο παιχνίδι, ο Ντούνης διπλασίασε τα τέρματά του Άρη, σε αντεπίθεση λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης περιόρισε τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων κι επέστρεψε στις νίκες -μετά από δύο σερί ισοπαλίες. Έτσι διατηρήθηκε στην κορυφή με τρεις βαθμούς διαφορά από την Παναχαϊκή.

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Ιντζόγλου, Μουμίν, Ντούνης (84′ Μαραγκός), Πλατέλλας, Πασσάς (54′ Παυλίδης), Διαμαντόπουλος (72′ Κάσος).

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Σαμαράς, Καλί, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Βεργώνης (82′ Καπίας), Καλογέρης, Λιόνης (57′ Ν’ Λουντούλου), Συμελίδης, Χασομέρης, Μπρίτο (72′ Γκουγκούδης).