Μπράβο παλλίκαρε… Χρυσό μετάλλιο ο Μανώλης Στεφανουδάκης στον ακοντισμό με νέο ρεκόρ αγώνων

Τα σκήπτρα στον ακοντισμό του παγκοσμίου πρωταθλήματος, διατήρησε ο Μανώλης Στεφανουδάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, όπως συνέβη το 2015 στην Ντόχα έτσι και σήμερα στο Λονδίνο, κατέκτησε την κορυφή του αγωνίσματος (F54), σημειώνοντας μάλιστα και ρεκόρ αγώνων.

Ο κάτοχος δύο Παραολυμπιακών μεταλλίων, στην πέμπτη βολή έστειλε το ακόντιο στα 29 μέτρα 51 εκατοστά, επίδοση που τον έφερε στην υψηλότερη θέση του πόντιουμ των νικητών για δεύτερο σερί παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Στεφανουδάκης, ο οποίος να θυμίσουμε πως ήταν 1ος στο Ρίο 2016 και 3ος στο Λονδίνο 2012, είχε άλλη

μια βολή πάνω από τα 29 μέτρα και συγκεκριμένα 29.22 στην έκτη προσπάθεια. Οι υπόλοιπες βολές του ήταν 27.57, 28.65, 28.95 και 27.21μ.

Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τον ελληνικό στίβο στο παγκόσμι πρωτάθλημα του Λονδίνου, μετά από αυτό του Μιχάλη Σείτη στα 400μ. Συνολικά η Ελλάδα έχει κατακτήσει επτά μετάλλιο έως τώρα στη σπουδαιότερη διοργάνωση του στίβου μετά τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κι ενώ απομένει μία ακόμη ελληνική συμμετοχή, αυτή του Δημήτρη Ζησίδη το απόγευμα στη σφαιροβολία F32.

Ο κόντρα άνεμος στα περισσότερα από τα άλμα που επιχείρησε, δεν επέτρεψε στην Στέλλα Σμαραγδή να πλησιάσει το εφετινό της ρεκόρ στο μήκος (F47) και ως εκ τούτου έμεινε εκτός μεταλλίων. Η Σμαραγδή κατετάγη 5η με καλύτερο άλμα στα 5.02μ. που σημείωσε στην τρίτη προσπάθεια. Τα υπόλοιπα έγκυρα άλματα της Ελληνίδας πρωταθλήτριας ήταν 4.97, 5.00, 4.91 και 4.86μ., ενώ ήταν άκυρη στην δεύτερη προσπάθεια.

Την 7η θέση στον ακοντισμό κατηγορίας F34 κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Πασσάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 19.52μ. (έκτη προσπάθεια), επίδοση που αποτελεί εφετινό προσωπικό ρεκόρ. Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Πασσά μετρήθηκαν 18.77, 18.15 και 18.02μ. ενώ ήταν άκυρες οι δύο πρώτες.