Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε χθες του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18.

Φτιάξε τα πιο ΠΑΟΚ

Χριστούγεννα στα PAOK FC Official Stores

Ο Ντανιέλε Ρίτσι επέλεξε να ξεκινήσει με τους Γκόμεζ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Παπαδόπουλο, Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς και στη θέση του λίμπερο τον Παπαδημητρίουσετ του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όμως τον Παναθηναϊκό να φτάνει πρώτος σ’αυτό, με το σκορ στο 7-8.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τον Δικέφαλο να φτάνει αυτή τη φορά πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-15. Οι ασπρόμαυροι βρήκαν ρυθμό, παρ’όλα αυτά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με σκορ 31-33, κάνοντας το 0-1.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και κατάφεραν να φτάσουν με ευκολία πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ, με δύο πόντους του Γκόμεζ και σκορ 8-3. Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε τις λύσεις που ήθελε, επιτρέποντας στον Δικέφαλο να πάρει διαφορά έξι πόντων, φτάνοντας πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-10. Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και επικράτησε στο δεύτερο σετ με σκορ 25-17, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ έδειξε την αγωνιστική του ανωτερότητα και κατάφερε να φτάσει εύκολα πρώτος, τόσο στο πρώτο (8-3), όσο και στο δεύτερο (16-7) τεχνικό τάιμ άουτ . Οι ασπρόμαυροι δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να πλησιάσει σε ολόκληρο το σετ και γύρισαν το ματς, κερδίζοντας το τρίτο σετ με σκορ 25-17.

Ο Πρωταθλητής συνέχισε στο τέταρτο σετ όπως τελείωσε το τρίτο, με τον Ερνάντο Γκόμεζ να καρφώνει εξαιρετικά για το 6-3 και την ομάδα του να φτάνει το σκορ στο 8-4 και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά αυξήθηκε στους πέντε πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον Δικέφαλο να βρίσκεται μπροστά με 16-11. Οι ασπρόμαυροι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερη αντίσταση και κατάφεραν να πάρουν το τέταρτο σετ με 25-16 και το ματς με σκορ 3-1.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, κ. Ντανίελε Ρίτσι δήλωσε:
“Ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε να παίξουν όσο το δυνατόν περισσότεροι αθλητές. Οι βασικοί παίκτες δε βοήθησαν όσο θα θέλαμε σε αυτό και είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε. Στο τέλος πήγαν όλα καλά”.

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Παναθηναϊκού, κ. Δημήτρης Ανδρεόπουλος, τόνισε:
“Ξεκινήσαμε καλά το ματς και καταφέραμε να κερδίσουμε το πρώτο σετ. Δυστυχώς, τα γνωστά λάθη, δεν μας άφησαν να έχουμε σταθερότητα στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και έφτασε δίκαιa στη νίκη”.

Τα σετ: 3-1 (31-33, 25-17, 25-17, 25- 16)