Νίκη για τον Άρη επί του ΓΣΛ Φάρου

Ο Άρης νίκησε με 71-60 τον ΓΣΛ Φάρο στο "Nick Galis Hall", στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των "κιτρινόμαυρων" στο πρωτάθλημα (3-3), ενώ ο Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας Φάρος υπέστη την τρίτη του ήττα (3-3).

Ο ΓΣΛ Φάρος ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 9-0! Ο Άρης

πέτυχε τον πρώτο του πόντο 1 δευτερόλεπτο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 5λεπτο του αγώνα, με 1/2 βολές του Μπελ. Το πρώτο καλάθι του Άρη το πέτυχε ο Βον, μειώνοντας σε 3-13. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 10-18, με τον Άρη να αρχίζει πολύ άσχημα την αναμέτρηση. Ο Άρης ξύπνησε στη β΄ περίοδο βελτιώνοντας αισθητά την απόδοσή του. Ισοφάρισε σε 21-21 και μετά το 21-25 του Φάρου έτρεξε σερί 6-0 και πήρε το πρώτου του προβάδισμα στο παιχνίδι με 27-25. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν δυναμικά και με επιμέρους σκορ 12-2, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 33-27.

Από κει και έπειτα, ο Άρης ήταν αυτός που έπρεπε και διατήρησε το προβάδισμα, αυξάνοντάς του μάλιστα από την γ΄ περίοδο, ακόμη και σε επίπεδα άνω των +10 πόντων. Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δ΄ δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν αλλά τον Άρη να κρατάει τα ηνία του παιχνιδιού και να φτάνει σχετικά άνετα στη νίκη, παρά το πολύ κακό του ξεκίνημα.

Κορυφαίος της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν ο Βασιλόπουλος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης και οι Μπένσον, Μπελ και Βον.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 33-27, 50-39, 71-60

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 6 (1), Αθηναίου 7 (1/8 σουτ), Βασιλόπουλος 11 (1 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουίβερ 3 (1), Μπένσον 9 (5 ριμπάουντ), Βον 8 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 3, Μούρτος 4, Μοράντ 8, Πέτγουεϊ 3, Μπελ 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ: Ντρέιπερ 8, Παπαμακάριος, Μουράτος 15, Σάφτενααρ 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 9 (1), Μαραγκός 3, Διαμαντάκος 3, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Γκάλογουεϊ 6, Στυλιανού 3 (1).