Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 92-83: Πρίντεζης, η εξιλέωση!

Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 92-83: Τι ματς κι αυτό! Ο Ολυμπιακός πήρε αρχικώς μια διαφορά δέκα πόντων στο δεκάλεπτο (18-8), με τη Ρεάλ Μαδρίτης να αντεπιτίθεται, φτάνοντας το ματς στα δύο σουτ στο ημίχρονο (34-30) και παρά τον νέο ''αέρα'' των γηπεδούχων (56-47, 30') κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, ελέω Πρίντεζη.

Εκεί, ο έμπειρος φόργουορντ έχασε δύο κρίσιμες βολές, με το σκορ να παραμένει στο 72-72 και το παιχνίδι να κρίνεται στον εξτρά χρόνο. Ο ''Πριντ'' προσπάθησε και κατάφερε να επιτύχει

την εξιλέωση και με 9 πόντους στην παράταση, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 92-83, καθώς ο Κώστας Παπανικολάου έβαλε το ''κερασάκι'' στην ''τούρτα'' υπογράφοντας το ματς.

Φοβερός ο Πρίντεζης, σημείωσε 21 πόντους και κατάφερε να διώξει τα... φαντάσματα των δύο χαμένων βολών, σημειώνοντας επτά σερί πόντους και ένα κάρφωμα στην παράταση. Δεύτερος σκόρερ ο Στρέλνιεκς με 15 (3/4 δίπ, 1/2 τριπ, 6/6 βολές), εξαιρετικός ο Παπανικολάου (14 πόντους - 8 ριμπάουντ), διψήφιοι οι Μακ Λιν και Μιλουτίνοφ (12 έκαστος).

Παράσταση από τον Λούκα Ντόνσιτς, με τον νεαρό σταρ να πετυχαίνει 33 (!) πόντους (8/12 διπ, 4/9 τριπ, 5/7 βολές), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Προσπάθησε και ο Κάρολ (24π) για τη Ρεάλ Μαδρίτης που υπέστη ακόμη μια ήττα.